Ako si nájsť vzťah, keď si introvert

Introvert

Možno si dlhé mesiace alebo roky bez vzťahu a tak prestávaš dúfať. Možno si ešte vzťah nemal/a. Zmieruješ sa s tým, že budeš single do smrti. Alebo si svoj nezadaný stav ospravedlňuješ starým známym príslovím – „čo má prísť príde“.

Stáva sa, že v živote dostaneš to, po čom túžiš, keď sa prestaneš snažiť. Nestáva sa to však vždy a väčšinou je to len náhoda. Pri introvertoch to v hľadaní vzťahu neplatí skoro vôbec.

Jediná istá vec, ktorá v živote príde je smrť. Čakanie na zázrak teda nie je najlepšia stratégia.

Neplatia na nás ani rady pre extrovertov, pretože nie sme tak otvorení a spoločenskí. Čím viac sme osamelí, tým viac sa do seba uzatvárame. Veľakrát si neveríme a v duchu myslíme na našu uzavretosť. Riešime našu obmedzenú energiu na socializáciu. Bojíme sa, že budeme nepochopení alebo nudní. Bojíme sa toho, čo nastane, keď budeme ticho.

Pre introverta je hľadanie vzťahu neľahká úloha a aj začiatky vzťahu bývajú náročné.

Ja som bol 6 rokov vo vzťahu s introvertkou. Za ten čas som sa naučil veci, ktoré som nevidel, keď som bol sám. Poučil som sa zo začiatkov a dnes o niečo lepšie rozumiem pohľadu na vzťah nielen zo strany muža, ale aj ženy.

Tu sú moje rady, ako si nájsť vzťah.

Najprv si ujasni, čo chceš

Introverti zvyknú byť verní partneri, pretože podvedome hľadáme vážne a dlhodobé vzťahy. V akomkoľvek vzťahu, či je kamarátsky alebo z lásky uprednostňujeme kvalitu.

Preto si aspoň približne ujasni, čo hľadáš. Nemusíš mať prehnané nároky. Ale ak nechceš byť stále medzi ľuďmi a pravidelne navštevovať rôzne oslavy a párty, nehľadaj si človeka, ktorý to miluje. Nehľadaj vážny vzťah v piatok večer na diskotéke.

Je dobré mať aspoň predstavu, ako by mal vyzerať tvoj ideálny partner. Či je pre teba dôležitý vzhľad, alebo charakter, inteligencia, empatia a podobne.

Srdcu nerozkážeš, no ako hovorí Casey Neistat:

„Bez cieľa neskóruješ“

Predstav si svojho ideálneho partnera. Keď máš aspoň trochu jasné, koho hľadáš, nájdeš ho skôr.

Rady pre mužov

1. Pri zoznamovaní sa nezhadzuj, žena nie je z cukru.

Toto je zrejme najväčší problém introvertných mužov. Snažíš sa, aby bola spokojná hlavne žena a seba odsúvaš na druhú koľaj. Vždy sa jej pýtaš čo chce, nechávaš ju rozhodovať a snažíš sa jej prispôsobovať.

Myslíš to dobre a úcta a slušnosť je dôležitá, ale všetko má svoje medze. Vzťah je o dvoch. Žena chce teba, nie sluhu, preto nestrácaj svoju osobnosť.

Bol to aj môj problém a veľakrát vychádza z nízkeho sebavedomia. Máš vlastný názor, tak sa ho neboj povedať. Nemusíš ho presadiť, ale aspoň ho povedz a rozprávajte sa. Výmenou názorov sa lepšie spoznáte.

Ženy zvyknú byť nerozhodné a preto nemajú rady nerozhodných mužov. Nehovor „neviem, rozhodni ako chceš ty“.

Aj keď to myslíš dobre, lepšie je prebrať iniciatívu. Znova, nemusí byť vždy po tvojom, ale zlatá stredná cesta sa hľadá lepšie, keď poznáte oba pohľady.

2. Najčastejšia výhovorka single mužov a nie len introvertov je:

Nefajčím, nepijem, pracujem a neviem si nájsť vzťah.“

A čo? Toto nie sú dôvody, prečo by ťa mala žena chcieť. Nepredávaj sa tým, čo je samozrejmosť.

Áno, niektoré ženy priťahujú tzv. grázli, rebeli a drsňáci. No máš aj ty záujem o takú ženu?

Slušní muži končia odkopnutí len vtedy, keď sa prezentujú svojou slušnosťou. Tá ťa nijako neodlišuje, pretože slušnosť je pre inteligentné ženy základ. Odlíš sa svojim charakterom a osobnosťou.

3. Nauč sa urobiť prvý krok, pretože prvý krok býva doménou muža.

V drvivej väčšine oslovuje muž ženu. Málokedy osloví muža ako prvá žena. Preto musíš urobiť prvý krok a priznajme si, introvertní muži to v tom majú ťažšie. Je to pre nás obrovské vykročenie z komfortnej zóny.

Tajomstvo je pritom jednoduché, nesnaž sa o dokonalosť.

Viem, že v hlave hľadáš najlepšie oslovenie a nechceš sa strápniť. V skutočnosti však ani tak nezáleží na tom, čo povieš, ale že sa ozveš. Potom ti už pomôže aj druhá strana. Teda ak má záujem. Najťažšie je len začať a nadviazať kontakt.

Nemusíš osloviť cudziu ženu, ktorú vidíš prvýkrát. Skús osloviť ženu, ktorú stretávaš často a už dlhšie si ju všímaš. Alebo sa stretávate pri spoločnej aktivite. Prípadne ju oslov na internete.

Aj keď to nevyjde, trénuješ. Tréningom bude pre teba každé oslovenie ľahšie a hlavne prirodzenejšie.

4. Netlač na pílu.

Je štatistický fakt, že muž sa zaľúbi rýchlejšie ako žena. Tiež je úplne bežné, že sa žena po čase zaľúbi do muža, s ktorým na začiatku ani nechcela randiť.

Maj trpezlivosť, ale zároveň svoje city neskrývaj. Keď sa ti páči alebo k nej niečo cítiš, daj jej to najavo. Nie v náznakoch, to robia ženy. Ukáž jej to jasne a dopraj jej čas.

Rady pre ženy

1. Introvertné ženy zvyknú byť dlho vo svojej hlave.

Máš vysoké očakávania na partnera a hlavne na seba.

Vysoké očakávania vyvolávajú nátlak a ten človek akosi vycíti. Potom sa buď stiahne, alebo sa začne hrať na niekoho, kým nie je, len aby očakávania naplnil.

Je tiež vidieť, keď samú seba stále sleduješ. Možno si to nevšimne každý, ale uvedomelý muž áno. Keď všetko analyzuješ a nad všetkým premýšľaš, podvedome to transformuješ do svojej reči tela a výrazu tváre.

Skús byť viac v prítomnosti a nechaj rande voľne plynúť. Analyzuj ho až vtedy, keď skončí.

2. Pýtaj sa.

Len tak vyvrátiš všetky pochybnosti. Možno sa v hlave trápiš nad niečim, čo je pre teba katastrofa a muž si to pritom ani nevšimol.

Môj obľúbený introvertný citát je:

Trpíme viac v predstavivosti ako v realite.

Neboj sa spýtať a ak ťa niečo ťaží, povedz to. Odpoveď, nech je akákoľvek je vždy lepšia ako domnienky a nezodpovedané otázky v hlave.

Veď čo najhoršie sa môže stať?

3. Nehraj sa na extrovertku, keď randíš s extrovertom.

Nebuď akčná, bláznivá a ukecaná, keď taká v skutočnosti nie si. Daj si načas a spomaľ. Rob to, čo ti je prirodzené. Nech ťa už od začiatku pozná takú, aká si.

Myslím, že je dobré, keď hneď povieš, že si introvertka. Predídeš tak bolestivým nedorozumeniam.

Keď budeš chcieť ísť domov, pretože si vyčerpaná, neurazí sa, že sa s ním nudíš. Pochopí, keď chceš byť radšej vo dvojici ako medzi ľuďmi a nebude si zle vysvetľovať ticho.

Keď nevie, čo to znamená, vysvetli mu to. Alebo nech si to zisti sám. Aj ty tak aspoň zistíš, či mu na tebe záleží a či ťa takú akceptuje.

4. Ak máš záujem o introverta, nečakaj, kým urobí prvý krok.

Možno sa ho neodváži urobiť nikdy. Urob ho ty a nechaj ho urobiť ten ďalší krok. Daj mu šancu a keď sa snaží, pomôž mu. Možno potrebuje len čas.

Ako si nájsť vzťah, keď si introvert?

Najbezpečnejšia cesta je začať na internete. Tam je aj pre introverta ľahké niekoho osloviť a písať si. Snaž sa byť sám sebou a už cez internet povedz, že si introvert. Alebo to naznač.

To je tá ľahká časť. Po čase sa však musíte stretnúť. Rande sa nedá preskočiť. Osobné stretnutie ti napovie viac ako mesiace písania.

Môžeš sa naňho pripraviť a s pár radami ho zvládneš úplne bez problémov.

1. Na začiatok je kľúčová dĺžka stretnutia.

Prvé stretnutia s človekom, ktorému sa chceme zapáčiť sú vyčerpávajúce. O to viac keď sa snažíme, dávame pozor, rozprávame a sme pozornosťou v prítomnosti.

Naša energia je obmedzená, preto sa snaž o krátke rande. Je dobré zanechať dobrý dojem aj na konci stretnutia a nie ťahať z posledného.

Tiež je dôležité prísť na rande oddýchnutý a plne nabitý energiou. Nechoď na rande hneď po práci alebo škole. Najprv si dobi energiu a budeš viac uvoľnený/á.

2. Vyber si to správne miesto.

Nikdy sa na rande úplne neuvoľníš v hlučnom a preľudnenom prostredí. Stretnite sa na nejakom pokojnom a tichom mieste. Ideálne niekde v prírode, v parku alebo v tichej kaviarni.

Ja som bol na prvom rande na večernej prechádzke v tme pozdĺž rieky. Kráčali sme asi 5 km mimo mesta až k hrádzi, napravo rieka, naľavo les a polia. Je to miesto, kde som často chodieval sám. S odstupom času som sa až čudoval, že sa nebála, keďže som vybral miesto ako sériový vrah.

Takže si vyber miesto, kde sa cítiš dobre. Alebo si naplánujte spoločnú aktivitu. Spoločné hobby alebo turistiku, cvičenie. Takto budete mať vždy o čom rozprávať a aktivita poslúži ako tzv. kulisa o ktorú sa môžeš počas rande oprieť.

3. Komunikuj a komunikuj úprimne.

My sme sa v začiatkoch niekoľkokrát rozišli a dôvod bol vždy ten, že sme nekomunikovali. Domýšľal som ja, domýšľala ona. Obaja sme boli introverti a tak sme obaja všetko držali v sebe. Z toho vychádzali nedorozumenia.

Nestačí mať myšlienky len v hlave. Nebuď len poslucháč, ale rozprávaj. Rozprávaj aj keď ti je to neprirodzené. Veľakrát stačí len začať a potom to ide samé.

Keď si v strese, pokojne o tom hovor. Určite aj druhá osoba stresuje. Keď ti je dobre, povedz to. Rozprávaj o tom, čo máš v hlave.

Povedz niečo úprimné a k úprimnosti sa uchýli aj tvoj partner. Zhodíte masky a vtedy začne to pravé čaro.

Keď je ticho, načni otvorenú tému. Takú, kde nestačí len reagovať, ale kde musíte premýšľať. Filozofujte o snoch, cieľoch, skúsenostiach, záľubách, filmoch, knihách, zmysle života. V tom sú predsa introverti majstri.

4. Buď čo najviac sám sebou.

Každý chce byť na rande dokonalý, no uvedom si, že cieľ nie je umelo zaujať. Každý je len človek, tak neskrývaj svoju ľudskosť. Každý človek má strach, veľa vecí nevie a robí chyby.

Snaž sa byť sám sebou aj keď je to ťažké. Neboj sa tento krok urobiť prvý a ver mi, pridá sa aj tá druhá osoba. Nič nezhodí masku tak ako úprimnosť.

5. Buď v prítomnosti.

Máme tendenciu túlať sa v našej mysli, no snaž sa byť čo najviac v prítomnosti. Nie len mysľou, ale aj fyzicky. Nevyťahuj mobil a venuj sa partnerovi. Aj keď je ticho, potlač nutkanie pozerať do mobilu.

Osamote ti ticho nevadí, tak nestresuj, keď nastane. Ticho niekedy povie viac ako slová.

6. Využi svoje introvertné dary a opri sa o to, čo ti je prirodzené.

Neskrývaj svoj zmysel pre intuíciu, jemnosť, empatiu. Ukáž to. Prezentuj sa tým a nech ťa daná osoba spoznáva práve pre tieto kvality. Neskrývaj svoje tajomno a introspektívnu osobnosť. Neboj sa byť iný/á.

Ak si na rande so správnou osobou, zanecháš v nej dojem, pretože sa odlíšiš.

7. Nalaď sa na rande pozitívne a skús si ho užiť bez ohľadu na výsledok.

Nepodarené rande či vzťah je vždy aspoň skúsenosť. Čím horšie rande, tým je skúsenosť cennejšia.

Spriaznené duše nie sú na každom kroku. Možno absolvuješ niekoľko stretnutí, no maj trpezlivosť. Choď na rande tak často, ako ti to vyhovuje. Pokojne raz za mesiac, dva, tri.

Raz sa to podarí a nájdeš človeka, pri ktorom budeš mať pocit, že ste pre seba stvorení.

Ideálny partner podľa MBTI testu

Môj osobný názor je, že introvert by mal chodiť s introvertom. Neplatí to pre každého introverta, ale len pre určité typy.

Každý typ introverta sa hodí k niektorému introvertnému typu a to buď viac alebo menej. Určité typy sú pre seba ideálnymi partnermi.

Najviac totiž vychádzame s typmi osobnosti, ktoré zdieľajú našu dominantnú funkcionalitu, hoci ju používajú v inom smere alebo s iným prístupom.

Napr. extrovert, ktorý má dominantný cit (feeling), by dobre vychádzal s introvertom, u ktorého je tiež dominantný cit. Aj keď obaja vnímajú cítenie v inom smere.

Tu je 8 introvertných typov a ku každej je zoznam typov osobností, ktoré sú pre ňu ako stvorené.

ISFJ – najlepšie vychádza s osobnosťou ISFJ,  ENFJ a ESTJ.

Vhodná kombinácia je aj – INFJ, INFP, ISTJ, ISFP a ESFJ, ESTP, ESFP.

ISFP – najlepšie vychádza s osobnosťou ISFP a tiež s ESFP.

Vhodná kombinácia je aj – ISFJ, ISTP, INFJ, INFP, ISTJ a ESTP, ESTJ, ESFJ, ENFJ, ENFP

ISTJ – najlepšie vychádza s osobnosťou ISTJ, INTJ, ISTP a ESTJ, ESTP.

Vhodná kombinácia je aj – INTP, INFJ, ISFJ, ISFP a ENTJ, ENFJ, ENTP.

ISTP – najlepšie vychádza s ISTJ a ESTJ, ENTJ, ESTP.

Vhodná kombinácia je aj ISFP, INTJ, ISFJ a ESFJ.

INFJ – najlepšie vychádza s osobnosťou INFJ, INFP a ENTP, ENFP, ENFJ.

Vhodná kombinácia je aj – ISFJ, INTJ, INTP, ISTJ a ESFP, ENTJ.

INFP – najlepšie vychádza s osobnosťou INFP, INFJ, ENFP a ENFJ.

Vhodná kombinácia je aj – ISFJ, ISFP, INTP a ESFJ, ESFP, ENTP.

INTJ – najlepšie vychádza s osobnosťou INTJ, ISTP a ESTJ, ENTJ.

Vhodná kombinácia je aj INTP, INFJ, INFP a ENFP.

INTP – najlepšie vychádza s INTP, INTJ a ENTP.

Vhodná kombinácia je aj ISTJ, INFJ, INFP a ESTJ, ESTP, ENTJ, ENFJ, ENFP.

Ak nevieš, ktorý typ osobnosti si ty, sprav si test tu.

Share This