Možno to poznáš. Dohodneš si rande keď cítiš motiváciu a prílev energie. No keď ten deň príde, zrazu je energia fuč. Už sa na to necítiš a radšej hľadáš výhovorky, ako to zrušíš či presunieš.
Alebo už na stretnutí si, ale narážaš na svoj limit energie a vyčerpanie ťa postupne odstaví. Zhorší sa tvoja pozornosť, stratíš záujem a stiahneš sa do svojho vnútra. Vieš, že tým asi kazíš svoj doterajší dojem, ale nevieš to ovládať. Jediné čo práve potrebuješ, je byť osamote.
Na jednej strane sa s tým chceš zdôveriť a povedať pravdu, ale je to pre teba veľmi osobné a ešte nevieš, či tej osobe môžeš veriť. Bojíš sa, že ťa nepochopí a odsúdi.
Možno máš v hlave pripravené vety, ktoré chceš povedať, no stále hľadáš tú správnu chvíľu. Čakáš a zbieraš odvahu, ale vždy prepasieš vhodný čas. A to ťa frustruje.
Potom sa presvedčíš, že to vôbec nezvládaš. Pomyslíš si, že je len otázka času, kedy to tá druhá strana vycíti. Veríš, že je všetko stratené a zahodíš snahu. Už len odpočítavaš čas do konca. Fyzicky tam ešte si, ale mysľou už dávno nie.
Introvert nezažíva vo vzťahu iné pocity alebo potreby ako extrovert. Introvert to má len ťažšie na začiatku. Pri hľadaní partnera nás limituje naša obmedzená energia na socializáciu. Otvárame sa pomaly, lebo potrebujeme postupnosť a dôveru. Niekedy až nadmerne premýšľame, čo často vedie k tomu, že sa podceňujeme a druhú stranu naopak preceňujeme.
Často to dopadne tak, že si rande pokazíme sami. Buď sa príliš snažíme alebo zanedbáme prípravu. Našťastie niekedy stačia iba malé zmeny a tie urobia veľké výsledky.
Preto by mal introvert pri hľadaní vzťahu najprv začať u seba.
Najprv sa daj dokopy
Každý má nejaké problémy, strachy alebo komplexy, s ktorými sa vysporiadava. Nikto na seba nechce prevziať aj problémy iných ľudí.
Všetci chcú dobrého partnera, ale pozri sa na to opačne. Prečo by mal byť dobrý partner vo vzťahu s tebou? Tvoj budúci partner ťa nemá opraviť ani zachrániť. Nesmieš v ňom hľadať riešenie.
Najprv sa staň osobou, s ktorou stojí za to byť vo vzťahu. Ak ti na sebe niečo prekáža, tak to naprav. Pracuj na tom, nech sa máš rád/a. Nič nie je atraktívnejšie ako to, keď sa má človek rád, je dobrý, úprimný, zvedavý a pracuje na sebe. Aspoň pre uvedomelého človeka.
To ako o sebe premýšľaš a rozprávaš odzrkadľuje tvoju fyziológiu a dojem, akým pôsobíš. Potom k sebe priťahuješ ľudí, ktorí sú na tom podobne. Ak pôsobíš majetnícky, priťahuješ ľudí, ktorí sú rovnakí. Ak potláčaš emócie, priťahuješ ľudí, ktorí robia to isté.
Najprirodzenejšie je staviť na úprimnosť a autentickosť. To znamená byť samým sebou.
Nevychádzaj mimo seba
Keď svoje slová a správanie prispôsobuješ tak, aby vyhovovali niekomu inému a nie tebe, tak to vychádza mimo teba. Myslíš to dobre lebo chceš zapôsobiť, no docieliš presný opak.
Ľudia to vždy po krátkom čase prekuknú. Vycítia rozpor medzi tým, čo hovoríš a čomu veríš. Nemusia odhaliť pravdu, ale odhalia motív, prečo to robíš. Motív jednoducho nezakryješ, ten je v reči tela, v tóne hlasu, v mimike a pod.
Keď ťa odhalia, tak v ich očiach klesneš, pretože to pôsobí dotieravo, čo je maximálne neatraktívne.
Pochop, že tvoje úprimné myšlienky a správanie nemusí vyhovovať každému. O to presne ide. Nechceš sa zapáčiť každému. Chceš spoznať niekoho, koho zaujme tvoje pravé JA.
Tak nebuď utešiteľ, ale buď samým sebou.
Maj jasno, akého partnera chceš, ale nemaj očakávania
Každý by mal mať predstavu, akého partnera chce, ale nemali by sme sa na ňu upínať. Je to len jedna časť, pretože partnera si hľadáme na dvoch úrovniach.
Na vedomej aj podvedomej. Vedome hľadáme spoločné životné priority. Zisťujeme, čo tá osoba chce od života, v čo verí, aké má hodnoty a aké aktivity miluje. Vedome hľadáme aj podľa vzhľadu, ale ten by mal byť až druhoradý.
Podvedome hľadáme chémiu a spojenie. Ako sa pri tej osobe cítime a čo v nás vyvoláva.
Spoločné životné priority a spoločná chémia nebude nikdy na 100%. Je ale dôležité, aby tam nejaká bola, aby ste mohli spoločne napredovať.
Nebuď však perfekcionista a nemaj veľké očakávania. Nikto nie je dokonalý a ani ty. Každý máme svoje chyby. Ide skôr o to, čo preváži a čo sme ochotní tolerovať.
Chémia je často medzi tými ľuďmi, ktorí majú tiež podobné či doplňujúce sa nedokonalosti. Nielen hodnoty, črty a vlastnosti.
Kde hľadať?
Pre introverta sú najlepšou príležitosťou zoznamky, spoločné voľnočasové aktivity alebo cez známych a kamarátov. No dôležitejšie než kde, je vedieť urobiť krok vpred.
Ako niekoho spoznať?
V prvom rade si vždy pripomeň, že každý je len človek. Nikoho nenadhodnocuj a seba nepodceňuj. Každý má svoje pochybnosti, strachy a komplexy. To, čo vidíš navonok nutne neodzrkadľuje vnútro.
Tí, ktorí pôsobia na oko nedostupne sú často veľmi dostupní, keď im dáš šancu. Dôležité je len nadviazať spojenie. A ten prvý krok sa neboj urobiť ty. Ak si muž, tak sa to vyžaduje.
Len samotné prihovorenie sa si vyžaduje dávku odvahy. Preto sa navyše nestresuj s hľadaním perfektnej hlášky a dokonalej vety. Nie si reklama, nepotrebuješ zaujať v 3 sekundách.
Pri prvom kontakte je dôležitý celkový dojem a ten často najviac ovplyvňuje až záver. Ľudia niekedy zabudnú na obsah, čo bolo povedané, ale pamätajú si pocit, ako sa cítili.
Prihovorenie sa slúži len na premostenie. Príliš sa v tom nevŕtaj a jednoducho naber odvahu. Uvidíš, že to bude zakaždým ľahšie. Pokojne povedz niečo neutrálne, všeobecné, hoci aj klišé. Povedz svoj postreh, názor, skúsenosť, zavtipkuj. Hľadaj niečo, čo máte spoločné.
Niekedy stačí, že len položíš otázku a počúvaš. Necháš toho druhého rozprávať a venuješ mu svoju celú pozornosť. Pamätaj, že každý chce byť videný a vypočutý.
Potom sa už necháš viesť. Buď úprimný a otvorene hovor o tom, čo cítiš. Aj hanblivosť je milá a o to viac ak ju priznáš. Tá druhá strana ti v prípade sympatií vždy pomôže.
Najľahšie sa prihovára k niekomu, koho pravidelne vídavaš. Vtedy už o sebe minimálne podvedome viete. Nie ste už úplne neznámi. Navzájom ste sa okukali a preto bude reakcia pravdepodobne dobrá.
Vnímaj pri tom energiu vo svojom tele. Sme emočné bytosti a tvoje telo ti dá odpoveď skôr ako myseľ. Tú správnu osobu spoznáš tak, že ti jej prítomnosť nespôsobí intenzívne napätie, stres alebo strach. Pocítiš, že je to správne a inak sa ten pocit popísať nedá.
Nezabúdaj tiež na to, že randenie je hra čísel. Nie vždy si sadnete a niekedy len netrafíš vhodný čas na to, aby vám to vyšlo. Je to úplne normálna štatistika, ktorej sa nevyhneš. Nenechaj sa odradiť odmietnutiami a zlými skúsenosťami.
Pracuj so svojou energiou
Pri randení je pre introverta najdôležitejšia energia. Od nej závisí ako dobre a dlho sa dokážeme sústrediť a snažiť.
Socializácia nás vždy skôr vyčerpá než nabije energiou. O to rýchlejšie, čím je intenzívnejšia. A pri randení je intenzívna až až, keďže tej osobe venujeme 100% pozornosť. Najmä keď sme v hlučnom a preľudnenom prostredí.
Preto je dôležité prísť na každé rande čo najviac oddýchnutý/á. Keď už následne cítiš vyčerpanie, tak to zbytočne nepreťahuj. Aspoň zo začiatku zvoľ radšej kratšie, no častejšie stretnutia. Alebo hneď úprimne povedz, že ťa prílišný hluk a chaos vyčerpáva a navrhni pokojnejšie miesto.
Po každom rande si dopraj čas pre seba, nech si dobiješ energiu a všetko vstrebeš.
- tiež si prečítaj: Ako si nájsť vzťah, keď si introvert
Základné princípy pre zdravý vzťah
Vzťahy sú náročné a nikdy nevydržia len tak samé od seba. Nestačí, že sa s niekým dáš dokopy a ďalej sa nemusíš snažiť.
Je veľmi dôležité, aby si už na začiatku poznal/a základné princípy, ktoré stoja za zdravým a šťastným vzťahom.
1. Evolúcia sa postarala o to, že ženy a muži majú vo vzťahu 3 rozdielne potreby.
Muži nechcú byť – kritizovaní, kontrolovaní a odstrčení. Potrebujú cítiť uznanie, dôveru a že sú v spoločnom živote dôležití.
Ženy nechcú byť – neviditeľné, nepochopené a v nebezpečí. Potrebujú, aby si ich partner všímal, vypočul ich a porozumel im. Potrebujú sa v spoločnom živote cítiť bezpečne.
Maj to vždy niekde v kútiku mysli a lepšie sa tak do toho druhého vcítiš. Niekedy tým predídeš zbytočným nedorozumeniam.
2. Vo vzťahu tiež nesmie chýbať polarita. Partneri sa musia priťahovať aj fyzicky. Intímny život jeden zo základných pilierov zdravého vzťahu. Keď nefunguje, tak je to prvou predzvesťou konca.
3. Na záver, zdravý vzťah je o dávaní. Keď tomu druhému dávaš svoj čas, energiu a čokoľvek bez očakávaní, že niečo dostaneš naspäť. Zdravý vzťah nie je výmenný obchod a nepočíta sa v ňom skóre.
Samozrejme na oplátku vždy dostaneš naspäť, ale nesmieš to robiť s týmto zámerom. Dávanie musí byť bezpodmienečné. Dávaním dostaneš naspäť, keď ideš príkladom a inšpiruješ. Nikdy nemáme moc zmeniť toho druhého. Môžeme v ňom len podnietiť chcenie svojim vlastným správaním.
No aj tu platí, že každý extrém škodí. Ak to niekto vyslovene zneužíva, tak pre seba zrejme nie ste vhodní.