Ako vyplniť prázdnotu keď si osamelý introvert

Introvert

Práca bola mojou jedinou socializáciou a stačilo mi to. Nebol som osamelý, nikto mi nechýbal. Tešil som sa na ten čas osamote, kedy konečne všetko stíchlo. Zopár rokov to bol môj raj, v ktorom som nachádzal útočisko.

Potom sa mi zmenil život a zrazu som sa socializoval viac než kedykoľvek predtým. Už aj po práci a cez víkendy. Cez deň som bol stále medzi ľuďmi. Myseľ bola zamestnaná a držala ma od smutných myšlienok.

No vždy prišiel večer, kedy už pri mne nezostal nikto. Bol som sám a vtedy moju myseľ zatienil mrak prázdnoty. Zabral časť môjho vnútra a vyplnil ho svojim objemom. Potreboval som niekoho, kto by mi s tou váhou pomohol. Kto by ma vypočul. Objal…

Nikto tam ale nebol a ja som si pripadal tak bezvýznamný. Osamelý.

Stále som veril, že za život stretnem veľa ľudí, s ktorými pocítim určité spojenie. No vtedy mi došlo, že sa to stane len párkrát za život. A tých pár spojení by sme nemali púšťať. To sú presne tí správni ľudia pre nás.

Rozmýšľal som nad tým, o koľko takých spojení som už prišiel. Moja najlepšia kamarátka. Moja dlhoročná priateľka. Môj kamarát od útleho detstva.

Bál som sa, koľko mi ich ešte ostáva. Zo všetkého som bol smutný a tento scenár sa opakoval každý deň. Niekoľko týždňov po sebe. Až som sa v jeden večer pristihol, že vlastne nemyslím na nič iné. Mal som pred očami iba svoju osamelosť a nevidel som nič, čo je za ňou.

Osamelosť oslepuje pohľad na realitu

Niekomu chýbajú kamaráti, niekomu partner. Niekto sa cíti osamelo aj v spoločnosti ľudí, lebo s nimi necíti spojenie. Niekto potrebuje utiecť od svojho vnútra. Osamelosť má viacero tvárí. Niekedy trvá krátko a niekedy aj roky. Niekomu pomôže jednoduché riešenie a niekomu takmer žiadne.

Osamelosť má ale jedno spoločné a to, že skresľuje realitu.

Keď ju zažívaš, tak vnímaš len ju. Je to tak silný stav, že vytlačí všetko ostatné. Vtedy máš pocit, že si zaseknutý/á v malej bubline a nikto ťa nevidí. Všetko je v nej tak nedosiahnuteľné. A v podstate je to pravda. Ak máš pred očami svoj problém, tak ti ľahko zakryje celé zorné pole. Neuvidíš cez neho ďalej.

Preto potrebuješ zodvihnúť hlavu. Aspoň na chvíľu, nech pochopíš, čo je skutočný dôvod tvojej osamelosti. Možno iba utekáš od samého seba ako ja. Nechceš čeliť svojmu vnútru a tak hľadáš náplasť v niekom inom.

Definuj skutočnú príčinu, inak sa nikdy nepohneš ďalej.

1. krok – buď so sebou v pohode

Osamelosť síce vplýva na naše telo, ale jej zdroj je v mysli. V našich vnútorných spojeniach. A to najdôležitejšie spojenie je to s nami samotnými.

Jeho absencia býva najčastejšou príčinou osamelosti. Len sa zamysli, kedy si bol/a neprerušene v kontakte so svojimi myšlienkami a neutekal/a si od nich?

Zamysli sa, ako nad sebou premýšľaš. Máš sa vôbec rád/a? Možno len nasleduješ očakávania ostatných a pritom si neuvedomuješ, že zo všetkého vynechávaš seba.

Keď so sebou nie si v pohode a nemáš sa rád/a, tak prirodzene hľadáš útechu v ostatných. Chceš, aby ti tú prázdnotu vyplnili. Je to ale nesprávne a dlhodobo neudržateľné riešenie.

Nikto tu pre teba nebude stále. Nemôžeš to ani vyžadovať, pretože každý má v prvom rade svoj vlastný život. Aj vo vzťahu ľudia zdieľajú len určitú časť svojho života. No naopak, sami so sebou sme 100% svojho času.

Preto sa so sebou musíš spriateliť. Je to voľba, ktorú vieš spraviť len ty. Inak budeš pred sebou celý život utekať, ale nikdy skutočne neutečieš.

Ja som sa prestal mať rád a musel som sa to znova naučiť. Nechcel som čeliť svojmu ranenému vnútru, tak som vyhľadával rozptýlenia. Vzďaľoval som sa od seba a po čase som bol tak ďaleko, že cesta naspäť už nebola prirodzená.

Znova som musel učiniť voľbu mať sa rád. Zo začiatku to bolo čudné a desivé, lebo som tomu neveril. Prinútil som sa čeliť svojmu vnútru, keďže som vedel, že len tam sú odpovede.

Zahodil som rozptýlenia a pred očami sa mi vynárali samé smutné spomienky a negatívne scenáre. No potom sa začali objavovať aj pekné spomienky a hlavne prvé odpovede.

Pripomínali mi, kto vlastne som, keď zahodím očakávania ostatných. Keď zahodím túžbu po rýchlej náplasti na moje ranené vnútro. Zase som si prečítal knihu Miluj sám seba, akoby ti išlo o život. Zmieril som sa s minulosťou a opäť som sa začal mať rád.

2. krok – hľadaj v ľuďoch to, čo chceš ty

Vzťah nesmie byť potrebou, ale voľbou. Potreba je povrchná. Zakryje prázdnotu, ale nikdy ju úplne nevyplní. Vždy bude visieť vo vzduchu neistota.

No ak si v pohode sám so sebou, tak vieš, že si vystačíš aj sám. Nesnažíš sa už ľuďom umelo zapáčiť. Neprehliadaš už samého seba a hľadáš v ľuďoch to, čo chceš ty.

Ja som spoznal ženu, o ktorej som si myslel, že mi vyplní moju prázdnotu. Myslel som si, že toto je ono, že už som šťastný. No ako rýchlo tie emócie vzplanuli, tak rýchlo aj vyprchali. Zistil som, že vôbec nie je pre mňa. Každým dňom sa objavovali nové „red flagy“. To, čo skutočne chcem som pochopil až keď som uvidel to, čo vlastne nechcem.

Teraz už viem akú partnerku chcem a neuspokojím sa s ničím iným.

3. krok – neboj sa byť úprimný a urobiť prvý krok

Keď si osamelý, tak zo seba často nemáš dobrý pocit. A pretože zo seba nemáš dobrý pocit, tak nechceš chodiť medzi ľudí. Alebo sa pri nich necítiš uvoľnene. Skrývaš svoje ja a bojíš sa ukázať zraniteľnosť.

To je však to, čo potrebuješ urobiť. Kúzlo je v tom urobiť prvý krok a otvorene rozprávať o svojich pocitoch a myšlienkach. Naozaj to stačí.

Ak ukážeš trochu zraniteľnosti, tí správni ľudia na to vždy zareagujú rovnako. Svojou úprimnosťou im dáš zelenú, aby aj oni zahodili masku.

Toto je najjednoduchšia cesta k nadviazaniu spojenia. A my introverti to spojenie potrebujeme, pretože nám nestačí povrchná socializácia. Inak nás doma zasiahne osamelosť ešte viac.

Pokúšaj sa o spojenia, no stále maj na pamäti, že je to hra čísel. Spojenie príde len so zopár ľuďmi, no to neznamená, že ostatní si nezaslúžia šancu. Na sebe vieš, že prvý dojem na introverta neplatí. Niekedy to chce jednoducho viac času. Je v poriadku mať aj obyčajných známych a kamarátov.

Ja som vďaka svojej otvorenosti spoznal kopec zaujímavých ľudí. A hoci s väčšinou z nich nie som na rovnakej vlne, stále som rád za nových známych.

Čo robiť keď sa cítiš osamelo?

Introvert má vždy na výber 2 možnosti a mali by sme ich využívať rovnomerne. Raz jednu a raz druhú.

1. Niekedy je to socializácia. Potrebujeme ju, aj keď to tak často necítime. Nedostatok socializácie živí osamelosť. Je dobré aspoň raz-dvakrát do týždňa prijať pozvanie a ísť medzi ľudí.

Ak však nemáš nikoho, tak sa pridaj ty do nejakej komunity a to skrz hobby.

Ja som spoznal kopec nových ľudí cez jiu jitsu. Trvalo čas, kým som sa okukal. Prvé tréningy som zažíval záchvaty paniky, ale vedel som, že musím vydržať. Tie najťažšie sú vždy začiatky. Každý ďalší tréning bol jednoduchší. Teraz sa už s viacerými uvoľnene bavím a na tréningy sa teším.

Už to nevnímam tak, že som sám proti všetkým. Som súčasťou komunity, kde sme všetci na jednej lodi. Spolu čelíme diskomfortu a to nás spája. Po tréningu sa vždy cítim lepšie, fyzicky aj mentálne.

Tento princíp platí na všetko, či už chodíš na jogu, hráš na gitare alebo sa učíš nový jazyk.

2. Niekedy sa potrebuješ obrátiť na svoje vnútro a pripomenúť si, prečo sa máš rád. Hlavne keď nemáš odpovede, keď o sebe pochybuješ a keď máš pocit, že od seba znova odchádzaš.

Ja si v tichosti sadnem a reflektujem nad všetkým, čo mám v hlave. Nechávam emóciám voľný priechod a potom si pripomínam, že je všetko tak ako má byť. Šťastným ma nerobia ľudia ani predmety, ale ja sám. Pripomínam si, že sa mám rád.

Potom si doprajem rande sám so sebou. Pripravím si niečo dobré na jedenie, pozriem si seriál, film. Alebo sa odstrihnem od celého sveta a zažeriem sa do tvorby.

Nie každému to však zafunguje hneď. Introvert tomu uverí až vtedy, keď sa s tým stotožní a to trvá čas.

Každý chce rýchle riešenie, no tie najväčšie kúzla sa učia najdlhšie.

Preto to nevzdávaj po prvých neúspešných pokusoch. Neboj sa ani požiadať o pomoc. Nie je to čin slabosti a neznamená to, že sa vzdávaš. Požiadanie o pomoc znamená, že sa odmietaš vzdať a záleží ti na tom. Často stačí, že ťa niekto len vypočuje. Pokojne napíš aj mne.

Share This