Ako sa mať rád, aj keď si myslíš, že sa to nedá

Sebarozvoj

Nemal som sa rád tak dlho, ako si len pamätám.

Začalo to na základnej škole, keď sa mi smiali, že som tichý čudák. Odvtedy si pamätám každú urážku, výsmech a trapas, ktorý sa mi stal.

Každá negatívna skúsenosť ma len utvrdzovala v tom, aký som neschopný. Na strednej som sa už neznášal. Nemuseli sa mi vysmievať ostatní. Ponižoval som sa sám, lebo som bol iný.

Nikdy som sa za nič nepochválil, no za všetko som sa kritizoval. Kamaráti sa na mne bavili, pretože som po sebe vždy nadával. Keď mi niečo nešlo, vybuchol som na seba.

Aj po škole som na každého pozeral zdola. Seba som vnímal ako niečo menej. Nechával som ľudí, aby po mne šľapali a ja som sa ešte krčil, aby som nikoho neobmedzil.

Radili mi, že sa musím mať rád, no ja som namietal. Aj keď som v kútiku duše vedel, že majú pravdu. Nahlas som odsudzoval ľudí, ktorí sa mali radi. Pripadali mi trápni a falošní. Napriek tomu som ich obdivoval, pretože ja som to nedokázal. Nevedel som, ako na to. Nevedel som sa tváriť, že sa mám rád, keď som to tak necítil.

Zlom nastal až keď som mal 24. Až vtedy som to po všetkých skúsenostiach a prečítaných knihách prvýkrát skutočne pochopil.

Pochopil som, že mať sa rád je voľba. Niekomu to ide prirodzene hneď a niekto to musí vydrieť. Ja na tom stále pracujem.

Mať sa rád je voľba, ktorú musí každý spraviť

Je len jedna osoba, s ktorou strávime každú jednu minútu nášho života. Sme to my. Aj keď je to klišé, je to pravda. V istom období života sa začne mať rád každý. Nikto predsa nechce zomrieť.

Mať sa rád je voľba, ktorú by sme mali urobiť čo najskôr, pretože to ovplyvní, akým spôsobom prežijeme náš zvyšný život.

Iné telo nikdy nedostaneme. Ani inú hlavu nikdy nedostaneme. Celý svoj život prežijeme s tým čo máme. Môžeme sa ľutovať a sťažovať, no škodíme tým len sebe.

Ľudia sa radi sťažujú, lebo je to ľahšie. Sťažovaním si sami ospravedlňujú to, čo spravili. Alebo skôr nespravili. Sťažovaním sa nemusíme nič robiť. Zbavíme sa zodpovednosti. Posunieme ju na niečo iné alebo na niekoho iného. Súcit od ostatných nás navyše uteší, že je to tak správne a že v tom nie sme sami.

Čo je ľahké však nie je vždy správne. Mať sa rád nie je ľahké. Nie zo začiatku, pretože to nejde hneď.

Je to proces, dlhý proces, ktorý musíš podstúpiť. Roky si v mozgu prehlbuješ ryhu, ako sa nemáš rád. Je ti to už tak prirodzené ako chôdza. Preto trvá čas, kým ta ryha zmizne a nahradí ju nová.

mať sa rád je voľba

Prečo sa nemáš rád?

Vždy existuje aspoň jeden dôvod, ktorý to celé odštartoval. Potom je to už ako snehová guľa, ktorá sa sama nabaľuje.

V mojom prípade to bolo nízke sebavedomie, pretože som bol už v detstve iný ako ostatní. To bola hlavná príčina, prečo som sa do 24 rokov nemal rád.

To, čo na sebe neznášaš je to, čo najviac skrývaš pred svetom.

Možno to skrývaš aj pred sebou. Musíš to nájsť, preto si vyhraď čas osamote. Zober si pero, papier a prenes naň svoje myšlienky.

Nikomu o tom nehovor a nečakaj, že skončíš za minútu. Buď k sebe úprimný/á, pretože neoklameš nikoho, len seba. Napíš, prečo sa nemáš rád/rada.

Napíš všetky dôvody, na ktoré si pamätáš a postupne sa ti začnú vynárať hlbšie a hlbšie spomienky. Dôjdi až k jadru.

Potom môžeš urobiť 2 veci.

1. Amor Fati – zmier sa s osudom. Nebojuj s minulosťou, ale prijmi ju, aby ťa viac neťahala dole. Odpusť si, aj keď za to nemôžeš. Ako zareaguješ je vždy len tvoja zodpovednosť.

Ty rozhoduješ, či si ponesieš krivdu z minulosti aj do budúcnosti, alebo ju odstrihneš. Je to ťažké a nefér, no minulosť sa nedá zmeniť. Dá sa zmeniť len postoj k nej.

Ťažké voľby, ľahký život. Ľahké voľby, ťažký život.

Jerzy Gregorek

2. Daj si záväzok, že odstrániš príčinu. Daj si záväzok a plň ho. Len tak rastie sebadôvera. Čím viac si budeš veriť, tým sa budeš mať radšej a tým menej priestoru dáš pochybnostiam.

Všetko začína od nás. Pokiaľ sa nevysporiadame sami so sebou, nikto a nič nás nespraví šťastnými.

Keď sa máme radi, má nás rád aj život.

Kam smerujú myšlienky, tam smeruje aj pozornosť. Keď myslíš na číslo 23, nachádzaš ho všade. Keď myslíš len na to, že sa strápniš, pravdepodobne sa ti to stane.

A keď sa nemáš rád, nemáš rád ani život, pretože registruješ viac negatívnych vecí a nevšímaš si tie pozitívne.

Jedno slovo, vďaka ktorému sa budeš mať radšej

Čím viac sa nemáš rád, tým viac sa snažíš zavďačiť ostatným. Tým viac ich staviaš na piedestál a seba podceňuješ. Riešenie je teda opak. Začni uprednostňovať viac seba. Hovor častejšie nie.

Nie ti dodá obrovský priestor mať sa rád. Ak povieš nie ostatným, povieš áno sebe. Svoj čas a energiu tak môžeš venovať tomu, čo ti pomáha a nie tomu, čo ti škodí.

Povedz nie všetkému, čo pre teba nie je dôležité. Povedz nie ľuďom, ktorí prekračujú hranice a využívajú ťa.

Dopraj si čas a priestor pre seba. Aspoň dočasne. Vydaj sa na cestu za sebapoznaním.

Je to irónia, ale to, čo na sebe neznášaš možno začneš milovať. Ja som sa odmalička neznášal, pretože som bol iný ako ostatní a dnes sa za to milujem. Som rád, že som iný.

Mať sa rád je niekedy ako hrať poker.

Myslíš si, že máš najhoršie karty a tak ich pred ostatnými skrývaš. Bojíš sa, že prehráš a tak radšej blafuješ.

Veľakrát to dopadne tak, že prehráš kvôli blafovaniu. Veľakrát by si vyhral, keby si tie karty ukázal hneď.

To, prečo sa nemáme radi je možno práve to, v čom sme iní a výnimoční. Možno je to práve to, vďaka čomu nás chce niekto milovať.

Ako sa naučiť mať sa rád?

Veľmi mi pomohla kniha – Miluj sám seba, akoby ti išlo o život od Kamala Ravikanta.

Z knihy som si zobral jednu otázku, ktorú si opakujem takmer denne.

Keby som skutočne a hlboko miloval samého seba, dovolil by som si prežívať toto? Čo by som urobil?

Hoci sa ešte nemáš rád, spýtaj sa keby. Slovo keby je veľmi silné, pretože ti dovolí prijať aj to, čomu ešte nie si otvorený/á.

Ja si vďaka tejto otázke vždy uvedomím, keď konám podľa starého zvyku. Kladiem si ju, keď sa chystám vybuchnúť, alebo keď ma niekto urazí. Väčšinou mi pomôže a vráti ma do normálu.

Myšlienky však nemusia stačiť, pokiaľ si vôbec neveríš. Vtedy potrebuješ aspoň nejaký dôvod, prečo sa mať rád. A najľahšie ho nájdeš reálnymi činmi.

Venuj sa niečomu. Venuj sa tomu pravidelne, zlepšuj sa a buď v tom dobrý/á. Je úžasný pocit, keď si v niečom lepší ako väčšina ľudí. Keď vieš niečo, čo ostatní nevedia.

Maj sa rád práve za to.

Každý je v niečom dobrý a každý je v niečom unikátny. Niekedy to stačí nájsť a uvedomiť si.

Keď to nevidíš, pracuj na sebe. Výsledky sa skôr či neskôr ukážu.

Ja sa mám rád vďaka ceste, ktorú som svojpomocne prešiel, odkedy som nechal vysokú školu. Mám sa rád vďaka tomuto webu a každej pozitívnej spätnej väzbe. Mám sa rád, keď vidím, ako sa zlepšujem v tvorbe.

Cieľ nie je mať sa rád na silu a pretvarovať sa v nádeji, že tomu raz uveríš a bude to pravda. Cieľ je kráčať krok po kroku a objavovať alebo budovať dôvody, prečo sa mať rád.

Nepríde to samé, musíš za tým ísť.

Každý má niekedy zlé dni. Nedá sa mať rád stále a to je v poriadku. Je však dôležité mať sa rád všeobecne. Po väčšinu dní.

Share This