Knihy, ktoré mi zmenili život a odporúčam ich

Sebarozvoj

Nie je kniha ako kniha. Jednu ani nedočítaš a pri druhej strácaš pojem o čase. Sú knihy, na ktoré zabudneš a knihy, ktoré v tebe niečo navždy zanechajú.

Po ich prečítaní už nevidíš veci rovnako ako predtým. Otvoria ti oči. Ukážu ti nový pohľad a odhalia nové cesty. A také knihy stoja za odporúčanie.

Kvalitné knihy treba podporiť, aby sa nestrácali v mori brakov a „bestsellerov“, ktoré majú kvalitnejší marketing ako obsah.

Preto sa s tebou podelím o zoznam kníh, ktoré najviac ovplyvnili mňa. Zatiaľ.

Každá kniha mi svojim spôsobom zmenila život.

Vypíšem ich tak, v akom jazyku som ich čítal. Ak v angličtine, ponechám anglický názov, ak v slovenčine tak slovenský a rovnako český.

Knihy, ktoré ma nasmerovali na vlastnú cestu

Tieto knihy mi ukázali, že nemusím nasledovať vzorec. Nemusím myslieť rovnako ako každý. Nemusím robiť to, čo robí každý. Ukázali mi, že mám možnosti a svoj život pevne v rukách. Vďaka ním som si uvedomil, aká dôležitá hodnota je u mňa sloboda.

Uvedomil som si, že vysoká škola nie je moja cesta a ani byť zamestnancom. Bez týchto kníh by som nekráčal vlastnou cestou.

1. Čtyřhodinový pracovní týden – Tim Ferriss. Táto kniha to celé odštartovala, no čítal som ju len raz.

Ďalšie knihy od Tima – Tools of titansTribe of mentors som prečítal niekoľkokrát a pravidelne sa k nim vraciam. Obsahujú stovky cenných rád a skúseností, ktoré človek nevstrebe hneď.

Listujem si ich pravidelne, keď mám pocit, že sa strácam alebo nemám chuť žiť. Vždy nájdem niečo, čo som si predtým neuvedomoval.

2. Vnútorná sila – Tony Robbins. Je to kolekcia dvoch kníh, ktoré ma naučili, že si môžem vytvoriť život, aký chcem. Naučili ma hľadať odpovede najprv vo svojom vnútri, až potom vonku. Boli mojou vstupnou bránou do sveta sebarozvoja.

3. Kam sa podel môj syr? – Spencer Johnson. Krátka kniha, no zato plná cenných myšlienok. Odporúčam ju skôr mladým ľuďom a tým, ktorí so sebarozvojom začínajú. Aj ja som ju čítal v 17.

4. Nastavenie mysle – Carol S. Dweck. Život nie je daný. Obzvlášť nie v dnešnej dobe. Táto kniha ma naučila, že my si vyberáme cestou, ktorou sa vyberieme.

Či si vyberieme fixnú myseľ, kde sa uspokojíme s tým čo máme. Alebo rastovú myseľ a pokúsime sa o niečo viac.

5. Čo pred smrťou najviac ľutujeme – Bronnie Ware. Naučila ma, že viac ľutujeme to, čo sme nespravili ako to, čo sme spravili. Je hlúpe o nič sa v živote nepokúsiť.

Knihy, ktoré mi objasnili moju introvertnosť

1. Ticho – Susan Cain. Nevedel som, že som introvert, ani čo introvert znamená. Myslel som si, že je so mnou niečo zlé a trápil som sa, lebo som bol vždy iný. Táto kniha mi ukázala, že som introvert.

Ubezpečila ma, že je všetko tak, ako má byť. Dala mi odpovede na všetky nejasnosti a ja som vďaka nej našiel samého seba. Nečíta sa ľahko, no na túto tému je zatiaľ najlepšia.

2. Introvert power – Dr. Laurie Helgoe. Je len v angličtine, no je to najlepšia kniha o introvertoch, ktorú som v angličtine čítal. Prečítal som ich viac, no žiadna sa jej zatiaľ nevyrovnala.

3. Psychological types – Carl Jung. Hrubá a náročná kniha na pochopenie. Skúma introvertnosť viac do hĺbky a venuje sa konkrétnym introvertným typom.

Na túto tému sú jednoduchšie knihy, ktoré opisujú introvertné typy podľa MBTI testu. Konkrétne odporúčanie však nemám. O typoch osobnosti podľa MBTI som čítal najmä články.

Knihy, ktoré vyformovali moju životnú filozofiu

Každý má nejakú životnú filozofiu podľa ktorej žije. Tieto knihy mi pomohli určiť moju. Naučili ma rozlišovať, čo je v živote dôležité a čo nie. Naučili ma, ako je človek ovplyvniteľný a ako najlepšie oklameme samých seba.

Priniesli mi do života pokoj a akési hlbšie uvedomenie života.

1. Daily stoic – Ryan Holiday. Filozofia stoicizmu mi dáva najväčší zmysel a snažím podľa nej žiť.

2. Stillness is the key – Ryan Holiday. Ryan snáď nemá zlú knihu. Každá jeho kniha mi dala do života veľa. Táto je obzvlášť cenná v dnešnej rýchlej dobe. Pokoj je cesta.

3. 48 zákonů moci – Robert Greene. Krátka, no zato bohatá kniha o ľuďoch a ľudskej povahe. Je to tzv. návod ako ovládať a manipulovať ľudí, no mne skôr pomohla pochopiť, prečo sa ľudia správajú, ako sa správajú.

4. Černá labuť, Fooled by randomnessAntifragilita. Tieto 3 skvosty sú výsledkom celoživotnej práce ekonóma, matematika a filozofa Nassima Taleba.

Čítajú sa pomerne náročne a dlho. Musíš pri nich naozaj rozmýšľať, no sú o to cennejšie. Nassim dokonale popisuje, ako funguje svet, ekonomika a média.

Tieto knihy sú jeden z hlavných dôvodov, prečo nesledujem TV a masmédiá. Naučili ma nepanikáriť a nepodliehať davovej psychóze.

Knihy, ktoré ma naučili, že život je ťažký a prečo je to tak dobré

Na strednej som vyplakával, aký je život ťažký. Ľutoval som sa a nemal som žiadnu disciplínu. Ak mi niečo nešlo, s nervami som to nechal.

Až kým som narazil na tieto knihy, ktoré mi odhalili nový pohľad. Naučili ma, že všetko je ťažké pre určitý dôvod. To ťažké je na živote najkrajšie.

1. Ego je váš nepřítel – Ryan Holiday. Ľudí ovláda ego. Je nám to prirodzené. Ego nás presviedča, že za nič nemôžeme a že je všetko nefér. V skutočnosti je ego nepriateľ a vďaka tejto knihe som si to uvedomil.

Ego nie je sila, je to slabosť. A ten, kto sa naučí svoje ego ovládať, ovláda aj svoj život.

2. Prekážka je cesta – Ryan Holiday. Prekážka je jednoducho cesta. Táto kniha je dosť filozofická. Považujem ju za vstupnú bránu do sveta stoicizmu. Je však cenná a naučila ma, aby som sa nevyhýbal prekážkam.

3. Can’t hurt me – David Goggins. Toto je u mňa suverénne najlepšia kniha z hľadiska ľudského potenciálu a motivácie. Je surová a úprimná. Každá vetu v nej napísala reálna skúsenosť Davida.

Bez úprimnosti k sebe samému a utrpeniu človek nikdy nezistí, čoho je schopný.

4. Extrémne vlastníctvo – Jocko Willink. Najlepšia kniha o disciplíne. Za všetko vo svojom živote nesieme zodpovednosť. Aj za to, za čo nemôžeme, preto neobviňujme ostatných. Čím skôr si to uvedomíme, tým lepšie.

Disciplína je sloboda, pretože s prebratím disciplíny preberáš aj kontrolu nad svojim životom.

5. Jemné umenie mať veci v p**i – Mark Manson. Život je ťažký a nič s tým nespravíme. Niekedy je fajn prijať to, čo neovplyvníme. Aj napriek „bullsh*tovému“ názvu ma kniha ovplyvnila.

Naučila ma, že sa v živote nedá vyhnúť utrpeniu a ani by som sa o to nemal snažiť. Radšej si vyberám, aké utrpenie chcem v živote tolerovať.

6. Sila zvyku – Charles Duhigg. Všetko, čo každý deň robíme je výsledkom zvykov. Máme dobré zvyky a máme aj zlozvyky. Táto kniha ma naučila, ako ich rozlišovať a ako k ním pristupovať. Naučila ma, ako vytvárať dobre zvyky a ako sa zbavovať tých zlých.

Knihy, ktoré ma naučili o peniazoch a finančnej gramotnosti

Chodil som na obchodnú akadémiu, no nenaučil som sa tam nič o peniazoch, finančnej gramotnosti a investovaní. Naučili ma to tieto knihy.

1. Bohatý otec, chudobný otec – Robert Kiyosaki. Klasika o finančnej gramotnosti a rozlišovaní aktív a pasív, ktorú by si mal prečítať každý.

2. Unshakeable – Tony Robbins. Tony vyspovedal 50 úspešných investorov a dal dokopy knihu plnú rád a odporúčaní, ako pristupovať k peniazom a ako ich zhodnocovať.

Táto kniha ma naučila, aké dôležité je pri investovaní nepodliehať panike a investovať dlhodobo.

Knihy, ktoré mi pomohli určiť môj zmysel života

Až nedávno som si uvedomil, že zmysel života sa nehľadá, ale určuje. Určuje si ho každý sám. Mne v tom pomohli tieto knihy.

1. Majstrovstvo – Robert Greene. Najviac mi pomohla táto kniha. Vďaka nej som si uvedomil, aké dôležité je kráčať za vlastným majstrovstvom. Cesta za majstrovstvom mi zároveň dáva zmysel života.

Vďaka nej som si uvedomil, aký pravdivý výrok povedal Charles Bukowski:

Nájdi to, čo miluješ a nechaj sa tým zabiť.

2. Outliers –Malcolm Gladwell. V knihe je popísaný dnes už svetovo uznávaný koncept 10 000 hodín. Toľko času trvá mozgu, kým v niečom dosiahne expertnú úroveň.

Táto kniha ma naučila, že neexistujú žiadne skratky. Ak chcem byť dobrý spisovateľ, musím mať natrénovaných aspoň 10 000 hodín písania.

3. Jediná vec – Gary Keller. Chcel som robiť všetko. Mal som problém povedať nie a všetko bolo pre mňa rovnako dôležité. Cvičenie, životospráva, vzťah, práca, kamarát, čítanie, písanie, sebarozvoj, hobby. Vo výsledku som bol stále nespokojný a podráždený. Až kým som narazil na túto knihu.

Uvedomil som si, že sa nedá robiť všetko. Najdôležitejšia vec je len jedna. Každý deň máme obmedzený nielen čas, ale aj energiu.

Vďaka tejto knihe som napísal článok „Nedá sa robiť všetko a mať všetko. Vyber si.“

4. Hľadanie zmyslu života – Viktor Frankl. Úprimný, smutný a zároveň inšpiratívny príbeh z prežitia koncentračného tábora. Kniha v sebe skrýva množstvo cenných myšlienok o podstate života. Pomohla mi vnímať zmysel života viac duchovne a vnútorne. Teda len prvá polovica. Druhá polovica o logoterapii je nuda.

5. Miluj sám seba, ako by ti išlo o život – Kamal Ravikant. Vždy som mal problém so sebavedomím. Nemal som sa rád a niekedy som sa neznášal. Táto kniha vo mne niečo zlomila.

Pomohla mi uvedomiť si, že pokiaľ neprijmem seba a svoje vnútro, nikdy nebudem vyrovnaný a šťastný. Učím sa seba milovať a funguje to.

Knihy, ktoré ma naučili najviac o písaní a kreativite

1. O písaní – Stephen King. Povinné čítanie pre každého, kto píše alebo chce písať. Mne pomohla radami, ako písať príbeh a čomu sa vyvarovať. Naučila ma tiež dve najcennejšie lekcie o písaní.

A to je pravidelne čítanie a písanie. Nič lepšie na ceste za spisovateľskou kariérou neexistuje.

2. Draft No. 4 – John McPhee. Ďalšia kniha, ktorá mi pomohla v písaní. Ukrýva v sebe poklady, ako písať a najmä ako prepisovať, editovať a okresávať texty.

3. The art of learning – Josh Waitzkin. Naučila ma ako sa učiť. Naučila ma ako pracovať s informáciami a ako niečo trénovať tak, aby to bolo čo najefektívnejšie. Nasledujúca rada mi funguje najlepšie.

Večer ako poslednú vec pred spaním premýšľaj nad problémom, ktorý ťa trápi, alebo nad tým, čo sa chceš, či potrebuješ naučiť. Ráno, keď vstaneš hneď pokračuj. Nerob nič iné. Ako prvú vec sa venuj riešeniu alebo učeniu. Nájdeš odpovede a všetko sa naučíš oveľa rýchlejšie.

4. Kraď jako umělec, Ukáž co dělášJeď dál! – Austin Kleon. Túto trilógiu odporúčam každému, kto sa venuje alebo chce venovať kreatívnej práci. Nemusí to byť len písanie. Môžeš kresliť, fotiť, niečo vytvárať.

Knihy sú krátke, pekné a čítajú sa ľahko. Ak s kreatívnou prácou začínaš, ich prečítaním si ušetríš 50% času.

5. Válka umění – Steven Pressfield. Krátka a veľmi cenná kniha o písaní. Platí však pre akúkoľvek kreatívnu prácu. Je plná rád, ako tvoriť, čomu sa vyvarovať a hlavne ako prekonať blok a odpor v tvorbe.

6. Restart – Jason Fried. Kniha je plná rád o podnikaní, no najmä o tom, ako sa kreatívne vynájsť. Teda ako začať aj bez peňazí a kontaktov. Rady sú aplikovateľné aj do bežného života a do tvorivej práce.

Knihy, ktoré mi dali najviac z cvičenia a životosprávy

Cvičenie a životospráva hrá v mojom živote veľkú rolu. Moju filozofiu v cvičení vyformovali tieto knihy.

1. Tréning väzňa – Paul Wade. Vďaka nej som pochopil kalisteniku a teda cvičenie s vlastnou váhou. Svojho času to bola moja biblia.

2. The Poliquin principles – Charles Poliquin. Som zástanca silového tréningu a na túto tému podľa mňa nie je lepší odborník ako už dnes zosnulý Charles Poliquin.

3. Starting strength – Mark Rippetoe. Kniha, ktorá mi doplnila informácie o silovom tréningu a pomohla mi najmä v technike cvičenia.

4. The naked warrior – Pavel Tsatsouline. Ako cvičiť silovo, funkčne a komplexne.

Najlepšie príbehové knihy, čo som čítal

Nečítam príbehové knihy, no z času na čas nejakú prečítam. Pár z nich mi dalo viac, než niektoré odborné a sebarozvojové knihy.

1. Malý princ – Antoineho de Saint-Exupéry. Detská kniha pre dospelých. Ukrýva v sebe kopec cenných myšlienok, nad ktorými sa treba zamyslieť. Je to kniha, ktorú by si mal prečítať každý. Minimálne raz a ideálne aspoň raz za každých 5 rokov.

2. Alchymista – Paulo Coelho.

3. Největší obchodník na světě – Og Mandino.

4. Into the wild – Jon Krakauer. Milujem tento film a milujem aj jeho knižnú predlohu. Vďaka nej som sa zastavil a uvedomil si hodnotu života.

5. Cesta pokojného bojovníka – Dan Millman. Kniha so skrytými myšlienkami o hľadaní samého seba. V puberte mi veľmi pomohla.

Jediná vec, na ktorú neľutujem dať peniaze sú knihy. Odporúčam to aj tebe. Čítaj. Čítaním si vytváraš vlastný úsudok a vlastnú osobnosť.

Z kúskov iných osobností tvorím svoju vlastnú.

Share This