Dnešný trend je robiť všetko a nič nestíhať. Byť zaneprázdnený je akýmsi symbolom úspechu.

Spýtaj sa niekoho, aký má plán a čo chce v živote robiť. Vychrlí na teba milión vecí:

„Chcem vyštudovať školu a úspešne si budovať kariéru alebo biznis. Chcem založiť rodinu, byť úžasný rodič a partner. Chcem sa venovať svojim záľubám. Chcem cestovať, žiť zdravo, športovať, vzdelávať sa. Chcem sa zabávať…“

Nedá sa robiť všetko, pretože náš čas je obmedzený.

Z 24 hodín si 8 hodín zoberie spánok. Aspoň dve hodiny si zoberú bežné denno-denné veci ako stravovanie, hygiena alebo preprava. Pri najlepšom máme teda každý deň 14 hodín, čo nie je málo, ale ani dosť na to, aby sme robili všetko. Nie kvalitne.

Keď svoj čas rozptýliš medzi veľa vecí, nikdy nebudeš mať v žiadnej z nich dobré výsledky.

Predstav si náš čas ako pohár s vodou a všetky naše túžby predstavujú ďalšie prázdne poháre.

Ako ten čas prerozdelíš? Keď ho rozleješ rovnomerne medzi prácu, rodinu, vzťah, zábavu, hobby, zdravie, vzdelávanie… Všetky poháre zaplníš len máličko.

Nikde nezískaš ani nestratíš. No všetko bude len šedý priemer. Keď je všetko rovnako dôležité, potom nič z toho nie je v skutočnosti dôležité.

Okrem času máme každý deň aj obmedzené množstvo energie. Je rovnako rozhodujúce, ako naložíš s každodenným pohárom energie. Keď venuješ väčšinu práci, zostane ti len málo energie na rodinu, vzťahy alebo hobby.

Nedá sa mať všetko a robiť všetko. Dá sa to len na veľmi nízkej úrovni, kedy nikdy nedosiahneš v niektorej z daných oblastí vrchol.

Môžeš sa pokúšať robiť všetko a zároveň kvalitne, ale skôr či neskôr vyhoríš. Alebo zhorí niečo okolo teba, vzťah, práca, zdravie, hocičo… Človek nie je robot.

Všetko má svoju cenu

Nedá sa len brať, bez toho, aby si niečo obetoval.

Obdivujeme úspešných ľudí, ale nevidíme cenu, ktorú musia platiť za úspech.

Bill Gates spával 5 dní v týždni vo svojej kancelárii až do tridsiatky.
Zároveň bol dovtedy single.

Steve Jobs bol pre svoju prvú dcéru príšerný otec, lebo všetok čas venoval svojej firme.

Slávni ľudia ako Brad Pitt alebo Lady Gaga nemôžu vyjsť z domu bez toho, aby ich obkľúčili blesky fotoaparátov.

Byť v niečom výnimočný si vyžaduje obety.

Problém nie je nájsť balans. Problém je to, že chceme všetko. V každej oblasti dnes máme milión príležitostí. Spoločnosť v nás vyvoláva potrebu byť všade, robiť všetko a mať všetko.

Vitaj vo svete FOMO – fear of missing out, teda strachu z omeškania. Nevieme vydržať ani hodinu bez toho, aby sme sa pozreli na telefón.

Čo ak mi niečo ujde? Čo keď zmeškám príležitosť?

V dobe neobmedzených možností sme slobodní, no napriek tomu sme väzni. Neustále pozeráme na „bacharov“, ktorí nám vravia, čo máme robiť. A my to všetko robíme, pretože sa to považuje za „cool“ a nechceme zaostávať. Nechceme niečo zmeškať, tak robíme všetko.

Vystúpiť z tlaku spoločnosti je ťažké.

Keď sa chceš naplno venovať len jednej veci, začne ťa bombardovať okolie. Keď sa vydáš na kariérnu cestu, budú do teba rýpať, kedy založíš rodinu alebo kedy sa jej konečne budeš na plno venovať.

Keď sa rozhodneš venovať na plno rodine, budú do teba rýpať kvôli peniazom. Venuj sa hobby a budú ti hovoriť, že to nemá zmysel, lebo sa takto neuživíš .

Je toľko vecí, čo chceme mať a čo chceme robiť. Je kopec vecí, ktoré by sme mali robiť, lebo nám to tak diktuje spoločnosť.

No čo ak odpoveď nie je robiť viac, ale menej?

Robiť menej znamená robiť viac

Čo keby sme akceptovali fakt, že náš čas a energia sú obmedzené zdroje. Je hlúposť hľadať spôsoby, ako robiť viac. Hľadaj spôsoby, ako robiť menej, ale lepšie a kvalitnejšie.

Správna otázka je, čoho sa vzdať?

V duchu vieš, čo ti neprináša skutočný úžitok. Musíš to len identifikovať a nabrať odvahu sa toho vzdať. Nemá zmysel robiť niečo len preto, že to robia ostatní. Nemá zmysel robiť niečo zo strachu, že niečo zmeškáš a že budeš vyčnievať z davu.

Čo sú tvoje priority? A priority znamenajú priority! Top veci. Nemôžeš mať 50 priorít lebo potom nie je dôležitá ani jedna.

Priority by mali byť kľúčové veci a oblasti, ktorým chceš v živote venovať svoj čas a energiu.

Vezmi si dva papiere a použi „zoznam Warrena Buffeta“.

Na jeden papier si napíš tvojich 25 životných priorít. Potom vezmi druhý papier a z prvého zoznamu prepíš len 5 najväčších priorít.

Top priority nájdeš ľahko. Odpovede máš vo svojom vnútri, len ich musíš odhaliť. Tých 5 priorít čo ostanú, ideálne aj menej sú pre teba kľúčové a pri nich by si mal/a ostať.

nedá sa robiť všetko, menej je viac

Tip od Tima Ferrissa, polož si otázku:

Ktoré jedno rozhodnutie odstráni ďalších sto rozhodnutí?

Za mňa to bol jednoznačne strach z omeškania. Bál som sa, že keď nebudem v obraze, stratím s ostatnými krok. Bál som sa, že keď nebudem robiť všetko, budem lúzer.

Preto som úplne prestal sledovať média a sociálne siete. Začal som častejšie hovoriť nie bez výčitiek. Začal som hovoriť nie ostatným a áno sebe.

Po X rokoch som prestal cvičiť. Aj tak mi už dlhšiu dobu cvičenie neprinášalo radosť, ale bál som sa, že ak prestanem budem vyzerať ako trtko. Cvičil som pre vzhľad, estetiku…

Prestal som chodiť na akcie, ktoré ma aj tak len vyčerpávali. Odstrihol som od seba dlhoročného najlepšieho kamaráta, pre ktorého som tu bol vždy, no on pre mňa nie. Prestal som hrať hry a obmedzil som filmy a seriály.

A môj život je o mnoho čistejší.

Svoj čas a energiu venujem len oblastiam, ktoré sú pre mňa skutočne dôležité.
A sú len tri – vzťah, sebarozvoj, životospráva.

Pociťujem väčšiu kontrolu nad svojim životom. Nechcem životom len preplávať. Chcem držať kormidlo a niečo dokázať, minimálne sebe.

Keď rovnakou silou udrieš na sto cieľov, ledva ich pohladkáš. Keď udrieš len na jeden alebo pár cieľov, udrieš silno.

Nechcem byť priemer.