Ako byť sám sebou vo svete plnom falošných masiek

Sebarozvoj

Nosíme masky, lebo máme strach byť samými sebou. Predtým, než ráno opustíme domov si nasadíme masku. A zložíme ju až večer pred spaním.

Máme rôzne masky pre rôzne situácie. Inú masku nosíme pred kolegami, pred cudzími ľuďmi, pred kamarátmi aj pred partnermi.

Sami sebou sme len vtedy, keď sme osamote, alebo keď maska vybledne.

Na rande si oblečieme najlepšie oblečenie, zaujímame sa a snažíme sa druhú polovičku zaujať. Po mesiacoch vzťahu potom sedíme doma v teplákoch, pozeráme televízor a nevnímame partnerku, ktorá nám niečo vysvetľuje.

Keď si zvykneš, maska časom vybledne a odhalí tvoje práve ja.

Predstav si, že nebudeš čakať kým maska vybledne, ale vôbec si ju nevezmeš. Na rande sa nebudeš tváriť ako majster sveta a nebudeš sa falošne zaujímať o to, čo ťa v skutočnosti nezaujíma. Predstav si, že si nedáš masku a budeš úprimný a sám sebou.

Odlíšiš sa od 99% ľudí.

Ľudia nie sú idioti. Aspoň nie všetci. Tí, ktorí si veci dostatočne všímajú dokážu spoznať, či niekto nosí masku.

Ľudia, ktorí si to všimnú vedia oceniť úprimnosť a hneď ťa začnú vnímať inak. Aj oni možno okamžite odhodia masku a celé to naberie iný smer.

Byť človek je dnes brané ako slabosť

Dnešná doba delí ľudí na úspešných a lúzrov. Buď si niekto alebo nikto.

Ľudskosť sa vytráca. Dnes je dôležitý úspech a status. Takto sa dnes ľudia prezentujú a podľa toho aj hodnotia.

Človek, ktorý má empatiu, nehrá sa na niekoho kým nie je, stráži si súkromie a netvári sa, že ho problémy obchádzajú, je slaboch.

Nikto nechce byť zraniteľný a odhaliť svoje skutočné súkromie. Instagram je dnes z väčšiny internetová verzia televíznej Smotánky.

Motivačné knihy a videá dávajú ľuďom falošné nádeje. Verím, že viac než 90% autorov takýchto kníh a videí má príjem len z toho. Sú to teoretici. Nevedia to dať do praxe, tak len ďalej predávajú informácie a zarábajú na naivných ľuďoch.

Živí ich fake.

Keby to bolo také ľahké, robil by to každý. A vlastne to každý aj robí, ale drvivá väčšina len na oko. „Predstieraj to až kým sa ti to podarí“ je najväčšia blbosť.

Ako byť sám sebou?

Buď človek, nie superhrdina. Neboj sa toho, čo si budú myslieť ostatní, alebo že ťa budú ohovárať. Neboj sa robiť chyby, mýliť sa a vyzerať neisto.

Nikto to nemá v živote vyriešené. Nikto nie je vždy šťastný a bez problémov. Čím viac sa takto niekto prezentuje, tým je pravdepodobnejší opak.

Ľudia, ktorí sú v živote naozaj šťastní nemajú potrebu o tom kričať do sveta. Nemusia nikomu nič dokazovať, lebo žijú spokojní život.

Aj skutočne úspešní a slávni ľudia majú svojich vnútorných démonov. Uspeli napriek svojim problémom, nie preto, žeby ich nemali.

Nikdy nebudeš najlepšou kópiou. Na konci dňa si aj tak sám so sebou a len ty vieš, aká je pravda. Nehraj hru iných, hraj tú svoju. To, že to robí každý neznamená, že je to správne.

Byť sám sebou prináša neskutočný pokoj. Predstav si koľko energie a stresu ušetríš, keď sa na nikoho nebudeš hrať. Keď prestaneš mať potrebu zapadnúť a každému sa zapáčiť. Zhodíš zo seba masku, ktorá ťa ťaží.

ako byť sám sebou a odhodiť masku

Je to náročné, pretože budeš razom iný ako ostatní, ale je to oslobodzujúce.

Čo si o mne myslia ostatní nie je môj problém

Wayne Dyer

Nauč sa odhaliť faloš, čo nie je také ťažké. Podvedomo takmer vždy vycítime rozpor medzi tým, ako sa daný človek prezentuje a ako ho vnímame v skutočnosti.

Keď faloš odhalíš, ďalej ju nerieš.

Každý vedie vnútorný boj, o ktorom nič nevieme. Nepoznáš skutočný dôvod, prečo sa ľudia prezentujú falošne. Možno je za tým komplex menejcennosti, alebo trauma z detstva. Takto si kompenzujú svoje problémy.

Nevšímaj si to a nesúď. Nemusíš sa baviť s každým. Nikomu nedlhuješ vysvetlenie ani ospravedlnenie.

Svoju pozornosť venuj tomu čo ťa zaujíma a ľuďom, ktorí ti za to stoja.

Buď sám sebou tak, že k sebe budeš maximálne úprimný. V úprimnosti sa nemôžeš hrať na nikoho iného, pretože vieš, že to nie je pravda.

Buď sám sebou a budeš k sebe priťahovať ľudí, ktorí nenosia masky. Hovor čo chceš, rob čo chceš a možno inšpiruješ ľudí v tvojom kruhu, aby aj oni zhodili masku.

Jedna osoba, pri ktorej môžeš byť sám sebou je viac, než sto falošných kamarátov.

0 Comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Share This