Introvert by mal chodiť s introvertom

Introvert

Vo vzťahoch je zaužívané pravidlo, že protiklady sa priťahujú. Je to asi najbežnejší recept na dobrý vzťah. Introvert by mal chodiť s extrovertom, aby sa navzájom dopĺňali.

Extrovert vo vzťahu potiahne introverta a trochu ho nakopne, aby vyšiel zo svojej ulity. A introvert naopak extroverta s rozvahou spomalí a správne nasmeruje.

Môže to fungovať a mnohým párom to tak aj funguje.

No protiklady sa nemusia nutne priťahovať. Protiklady sa môžu odpudzovať.

Ja verím, že je to tá častejšia možnosť. Píšem z vlastnej skúsenosti, ako introvert, ktorý chodil s introvertkou.

Prečo by mal introvert chodiť s introvertom?

Introvert vie najlepšie, aké je to byť introvertom. Introvert pozná všeobecné potreby introvertov a tiež ich časté problémy.

Každý človek je charakterovo iný, ale základ typológie osobnosti býva viac-menej rovnaký.

A) Introvert nájde v introvertovi pochopenie.

Vo vzťahu s introvertkou som necítil nutnosť kompromisov, aby ten vzťah fungoval. Nemuseli sme si navzájom ustupovať, že tento krát pôjdeme von do baru, ale nabudúce ostaneme doma pozerať Netflix.

Samozrejme, robili sme kompromisy, ale obaja sme mali podobné potreby a túžby, ktoré neboli diametrálne odlišné.

Rozumeli sme svojim potrebám, že niekedy potrebujeme čas pre seba. Tak sa na tom nebudeme hádať a domýšľať si, či sa niečo stalo.

Keď si dvaja ľudia plne rozumejú, vzniká menej hádok z nevedomosti a vzťah je kvalitnejší.

Ako sa hovorí, vrana k vrane sadá.

B) Zabavili sme sa spoločne a nepotrebovali sme k tomu iných ľudí.

Nepotrebovali sme partiu ľudí. Stačili sme si dvaja. Pri sebe sme boli maximálne uvoľnení, čo pri iných ľuďoch neplatilo. Výlety a voľný čas sme si najlepšie užili len vo dvojici.

Nevadilo nám stráviť celý víkend doma. Po dlhom týždni v škole / práci je ísť niekde von na diskotéku to posledné, čo introverti chcú.

Chodiť s introvertom však nie je nuda. Dvaja introverti sa vzájomne nenudia. Nuda to môže byť z pohľadu extroverta, pretože ide o inú osobnosť. Extroverti vyhľadávajú iné stimuly.

Aj my sme mali potrebu zabávať sa a ísť von medzi ľudí. Úžasné ale na tom bolo to, že obaja sme približne vedeli, kedy máme dosť. Dokázali sme sa zladiť.

Keď je na párty introvert s extrovertom, väčšinou sú na tom opačne. Po hodine zábavy sa introvert začne cítiť vyčerpane, no extrovert sa len začne rozbiehať.

C) Sami sebe sme boli najlepší terapeuti.

Vedeli sme sa vzájomne podržať a vypočuť. Obaja sme vedeli, že zvykneme riešiť všetko, často aj maličkosti. Riešime situácie, kedy sme sa strápnili alebo keď nás čaká stresujúca úloha.

Niekedy stačí len to, keď tu pre nás ten druhý bol a vypočul nás.

Skús sa vyrozprávať extrovertovi. Buď ti začne hneď dávať rady, alebo tvoje problémy nebude brať vážne. Odľahčí to, že riešiš blbosti.

Introvert vie introverta vypočuť a hlavne pochopiť.

Pozná to na vlastnej koži a často tiež dôjde k tomu, že ide o blbosť, keď to blbosť je, ale prijateľnejšou cestou.

Ako dvaja introverti sme spoločne fantazírovali a dovoľovali tomu druhému nazrieť do svojho vlastného sveta.

Milovali sme zmysluplné rozhovory a vedeli sa rozprávať aj hodiny, keď išlo o tému, kde sa dalo ísť do hĺbky. S nikým som nezažíval kvalitnejšie a plodnejšie rozhovory ako s partnerkou – introvertkou.

Kde a ako sa môže introvert zoznámiť s introvertom

Zoznamovanie je pre introvertov dosť náročné. Extroverti si nás často „adoptujú“. Spravia ten prvý krok a preberú iniciatívu.

Aj v našom vzťahu som nevedel spraviť prvý krok. Spravila ho ona napriek tomu, že bola tiež introvert. Za čo som ju obdivoval.

Zoznámiť sa s iným introvertom a dať sa s ním dokopy vie byť ťažké. Tak kde hľadať?

Na diskotéke asi nie.

Keď chceš introverta spoznať takého aký je, hľadaj ho v jeho prirodzenom prostredí. Ak oslovíš introverta v skupinke viacerých ľudí, nečakaj, že sa ti otvorí a že bude sám sebou. Hľadaj teda niekde mimo ľudí, najlepšie osamote.

Každý človek má svoj ochranný štít a obzvlášť my introverti. Buď sám sebou a nehraj sa na extroverta, inak ten štít nezmizne.

Introvert akosi vycíti, keď stretne ďalšieho introverta.

Obaja približne vieme, ako sa tá druhá osoba cíti, preto sa to snažíme rešpektovať. Aj keď sa niekto strápni, snažíme sa tváriť čo najviac normálne.

Nie každý zvládne niekoho osloviť v reálnom živote, takže je fajn aj internet.

Tam sa môžete „bezpečne“ spoznávať, až kým to medzi vami nebude viac uvoľnené. Po určitom čase je dobré sa stretnúť, pretože internet nikdy nenahradí reálny život.

Vzťah medzi introvertmi sa buduje pomaly, ale zato býva pevnejší. Nemá cenu sa nikam ponáhľať.

Moja najlepšia rada znie:

Odstrihni všetok „small talk“, teda prázdne reči o ničom. Pokiaľ sa spoznávate, choďte na tiché miesto, kde nie je toľko ľudí a ukáž danej osobe svoj vnútorný svet. Buď úprimný. Čím viac sa o sebe dozviete, tým hlbšie sa spoznáte.

Neboj sa ticha, je to prirodzené. Aj ticho má niečo do seba.

Keď zahodíte pretvárku a budete sami sebou, odhalíte svoje práve ja. A len na tom záleží.

Ostatné príde samo.

Share This