Svet môže byť prispôsobený aj introvertom

Introvert

Dnešný moderný svet sa prikláňa k extrovertným hodnotám. Vyzdvihuje otvorenosť, komunikatívnosť a čo najviac socializácie. Hlavne západná Európa a USA.

Okamžité prekročenie osobnej zóny je normálne. Pri spoznávaní sa si podávame ruky a objímame sa. Následne rozprávame a rozprávame, aby nebolo ani na chvíľu ticho. Rozprávame o hocičom, len nech sa čo najrýchlejšie otvoríme. Hľadáme skratky na prelomenie ľadov. A hlavne, čím je nás viac, tým lepšie, preto sa spájame a formujeme do skupín.

Keď urobíš krok vzad, druhá osoba urobí krok vpred smerom k tebe. Stiahnutie je vnímané ako pozvánka ešte bližšie do osobného priestoru.

Možno to poznáš, keď vonku stretneš niekoho známeho a začne sa s tebou rozprávať a hoci sa dáš do pohybu, ide za tebou. Nevšíma si žiaden náznak toho, že už máš dosť a ďalej prekračuje tvoju osobnú zónu. Alebo telefonuješ a už trikrát povieš, že musíš končiť, no druhá strana stále rozpráva. Možno s niekým vedieš vážnu debatu a niekto známy sa k vám svojvoľne pozve, lebo je zvedavý a chce sa pridať.

Toto všetko sa považuje za normálne, ale pre introverta to normálne nie je. Introvert to neznáša.

Potrebujeme svoj priestor a potrebujeme svoju osobnú zónu. My chceme rozhodovať, koho do nej vpustíme. Chceme mať možnosť stiahnuť sa do svojho súkromia bez hľadania výhovoriek a únikových ciest.

Našťastie to takto nie je zaužívané všade. Na svete existujú krajiny, ktoré sú prispôsobené introvertom. Národy, ktoré si cenia introvertné hodnoty a potreby.

Severské krajiny sú spojené s mysľou

Škandinávske krajiny obklopuje krásna, no divoká príroda s obrovskou rozlohou a nízkou hustotou zaľudnenia. Pre mnohých introvertov je už len toto raj.

Škandinávske krajiny sú introvertné národy. A nie preto, že by tam žili iba introverti. Pomer introvertov a extrovertov je aj tam porovnateľný so zvyškom sveta.

Introvertné národy sú to hlavne preto, lebo si ctia introvertné hodnoty a dokonca ich uprednostňujú pred tými extrovertnými. Introvertom ponúkajú ideálne podmienky na život .

Severské krajiny ponúkajú introvertom to, čo potrebujeme a to je priestor a čas. V práci aj v súkromí. Introvert tam nečelí neustálej nadmernej stimulácii, pretože ľudia sú ohľaduplní a prostredie čisté.

Severania sa s cudzími ľuďmi nerozprávajú viac, než je potrebné. Hoci to sťažuje aspekt spoznávania sa, na druhej strane je to pre introverta príjemné.

Okolie obklopuje príroda a nie stopy po ľuďoch ako sú odpadky a zvandalizovanie všetkého, čo sa zvandalizovať dá.

Zamestnanci majú viac priestoru pre prácu osamote a dostávajú viac voľného času mimo prácu. Pracovný týždeň je v mnohých firmách skrátený na 4 dni.

Manažéri a šéfovia firiem pristupujú k svojim zamestnancom samostatne, vďaka čomu je viac cenený individuálny hlas.

Priestor na sebarealizáciu a súkromie uberá z tlaku nútenej socializácie. Ľudia sa môžu socializovať po svojom. V kombinácii s nevyspytateľným počasím a chladnými večermi je Škandinávia pre introverta ideálna cesta dovnútra. A to doslova, fyzicky aj psychicky.

Toto prostredie podporuje kontakt so sebou samým a s vlastnými myšlienkami. Podporuje kreativitu. Preto zo severských krajín pochádza toľko svetových spisovateľov a vedcov.

Japonsko je spojené s dušou

Introvertný národ je aj Japonsko. Od pradávna je to kultúra spojená so svojou dušou. Na duši je postavený ich spôsob života a hodnoty, podľa ktorých žijú. Či už ide o cnosť, meditáciu alebo len pitie čaju.

Japonci sú odmalička vedení k vnútorným hodnotám a učia sa ich rovnako ako písanie či čítanie. Centrálna je pre nich harmónia, preto sú vedení k pochopeniu, že každý je zodpovedný za to, ako veci fungujú. Každý nesie zodpovednosť za to čo urobí, ale aj neurobí.

Od detstva majú vštepovanú silnú morálku, ktorou sa riadia bez ohľadu na postavenie.

Napr. šéf (CEO) top 100 spoločností v USA zarába priemerne 530x viac ako ich bežný zamestnanec. V Japonsku takýto CEO zarába priemerne len 10x viac ako bežný zamestnanec.

Japonci sú úctiví a rešpektujú osobnú zónu každého človeka. Zdravia sa úklonom a keď urobíš krok vzad, urobia tiež krok vzad. Zoznamujú sa s odstupom, aby si mohli obe strany komfortne premerať situáciu a daného človeka.

Západná kultúra je presvedčená o tom, že interakcia je to, čo ľudia potrebujú. Japonci majú zas predstavu, že priestor a čas je to, čo ľudia potrebujú. A potrebujeme to aj my introverti.

Západná kultúra si cení materiálne veci, zatiaľ čo tá Japonská nemateriálne. Pre Japoncov je vrcholný cieľ meditácia počas všetkého. Či už je to práca, varenie alebo len chôdza. Aj preto je táto krajina podstatne bezpečnejšia ako napr. USA. Pre introverta je bezpečnosť dôležitá, pretože neznášame konflikty.

Západná kultúra nás učí, aké je všetko vonku nebezpečné. Aká je všade konkurencia a ako musíme ísť cez mŕtvoly. Japonsko nie. V Japonsku môže ísť aj dieťa samé do školy alebo do obchodu, čo neplatí pre USA.

Západná kultúra rebeluje viac agresívne a impulzívne, zatiaľ čo východná kultúra je skôr rozvážnejšia a utiahne sa do seba.

Správanie a fungovanie Japoncov vychádza zvnútra navonok. Preto je to introvertný národ.

Vytvor si svoj vlastný introvertný svet

Nemusíš sa sťahovať. Každá minca má dve strany. Severské krajiny majú vysoké dane a drahý životný štýl. Japonsko má vysokú mieru samovrážd u mladých ľudí. Stále je tiež zvykom, že ženy musia počúvať svojho muža alebo otca či brata. Cudzincovi je ťažšie zapadnúť medzi miestnych.

Môžeš si však vytvoriť svoj vlastný ideálny svet. Tam kde si a s tým čo máš.

Introverti sú cestovatelia aj bez toho, aby sme cestovali fyzicky. Cestujeme vo svojej mysli. Cestujeme v predstavách, v knihách, filmoch, hrách, v tvorbe. Prispôsob teda svet čo najviac sebe.

Snaž sa rozhodovať viac z vlastnej vôle a nie z donútenia. Socializuj sa po svojom a s ľuďmi, s ktorými chceš. A hlavne, prispôsob sebe svoje útočisko, svoj dom, byt alebo izbu.

Vytvor si svoj vlastný priestor tak, aby ti maximálne vyhovoval. Prispôsob sebe atmosféru, farby, nábytok, vôňu. Vytvor si svoje kráľovstvo, ktoré ťa vystihuje a kde sa cítiš najlepšie.

Osobne nezastávam presvedčenie, že izba alebo byt musí vyzerať ako podľa „šablóny“. Nie je to predsa dizajnové štúdio. Máš sa tam cítiť dobre a má ti slúžiť. Tak si vytvor izbu alebo aspoň časť izby, svoj kútik, po svojom.

Z hľadiska oddychu, nie len fyzického, ale najmä psychického je vlastné útočisko pre introverta veľmi dôležité.

A postupne môžeš zo svojho kráľovstva prenášať nejaké elementy aj do svojho života a svojho okruhu ľudí.

Krok po kroku si vytvoríš svoj vlastný introvertný svet.

Share This