Byť introvert nie je nevýhoda ani výhovorka

Introvert

Veľa ľudí si myslí, že byť introvert je nevýhoda. Dokonca aj introverti majú často ten pocit. Dnešná doba jednoducho nahráva extrovertným ľuďom.

Niekedy tiež cítim krivdu a presviedčam sa, že introvert v tomto svete nemôže dosiahnuť úspech a žiť šťastný život.

Našťastie sa vždy vrátim do normálu, keď si uvedomím, že sa ľutujem. Obviňujem svoju osobnosť, ktorá sa nedá zmeniť. Obviňujem to, lebo je to tak ľahšie.

Keď hádžeš vinu na ostatných, hádžeš na nich aj zodpovednosť.

Náš mozog vtedy registruje fakt, že za danú vec nenesie zodpovednosť, tak nehľadá riešenia a necháva to tak. Potom sa tvárime, že sme obeť, ktorá za nič nemôže. Na základe emócii sa presvedčíme, že introvertnosť je nevýhoda.

Je to ľahšie ako odhaliť skutočnosť, že náš vrodený typ osobnosti nemôže za nič. Môžeme za to len my sami.

Život je ťažký a bude ešte ťažší, keď sa nenaučíš za všetko v tvojom živote preberať zodpovednosť.

Vždy je ľahšie hľadať výhovorky a ľutovať sa ako prevziať zodpovednosť a niečo robiť.

Nezodpovedáš za to, aké karty v živote dostaneš, ale za to, čo s nimi spravíš.
Christopher Summer

Byť introvertom má svoje výhody a podľa mňa je to dokonca dar. No len vtedy, keď to prijmeš a naučíš sa o sebe všetko, čo je v tvojich možnostiach.

Byť introvert je dar, ktorý musíš odhaliť

Je smutné sa celý život vyhovárať na to, že ti introvertnosť ničí život. Ničíš si ho len ty.

Introverti majú svoje silné stránky, ktoré extroverti nemajú, ale aj slabé stránky, ktoré sú u extrovertov prednosťami.

Najprv musíme naše silné a slabé stránky identifikovať a spoznať. Preto, aby sme ich mohli ďalej využívať a pracovať s nimi.

Čím lepšie svoju introvertnosť spoznáš, tým lepšie si k nej dokážeš prispôsobiť život.

Ako všetko v živote, aj spoznávanie samého seba je proces učenia.

Na základnej a strednej škole som sám seba doslova neznášal, lebo som nechápal, čo je so mnou zle. Bol som iný ako ostatní, bol som tichý a nespoločenský. Nevedel som, že som introvert a čo to znamená. Až kniha Ticho od Susan Cainovej, na ktorú som náhodou narazil mi tzv. otvorila oči.

Keby som ju neobjavil, možno by som sa do dnes ubíjal a bojoval so sebou. Začal som však hľadať odpovede a ako som svoju introvertnosť spoznával, postupne som nachádzal samého seba.

V moment, keď som sa po tých rokoch „našiel“, sa mi uľavilo.

Dnes som za to, že som introvert vďačný. Som pomerne silný introvert, ale snažím sa tomu prispôsobovať svoj život. Uvedomujem si nedostatky a učím sa s nimi pracovať, no zároveň plne oceňujem kvality, ktoré mi introvertnosť prináša.

Introverti majú silné stránky, ktoré extroverti nemajú

Možno nemáme kvality, ktoré sú dnes cenené, ako zhovorčivosť, otvorenosť, vystupovanie.

Za to však máme kvality, ktoré nie sú vôbec zanedbateľné. Máme kvality, ktoré sú naozaj cenné a vzácne.

Medzi najvýraznejšie patria podľa môjho názoru tieto:

A) My introverti vieme byť sami so sebou a nevadí nám ticho. Práve naopak. Osamote sa dokážeme uzavrieť pred celým svetom a plne sa sústrediť na to, čo robíme. Či už je to úloha, práca alebo hobby.

Vieme byť nezávislí od ostatných ľudí. Nenudíme sa, keď sme sami so sebou a nejdeme sa zblázniť, keď je ticho. Naša hlava aj tak nikdy nie je ticho.

B) Sme kreatívni. Vytvárame si vlastné názory a neprivlastňujeme si názory ostatných. Máme svoj vlastný pohľad na svet.

Milujeme premýšľať, fantazírovať a snívať s otvorenými očami. Milujeme niečo tvoriť a vymýšľať, pretože je nám to prirodzené.

C) Sme vynikajúci poslucháči a pozorovatelia. Všímame si všetko, aj tie najmenej podstatné detaily. Spájame si súvislosti a tak vieme ľahko nájsť riešenie alebo poskytnúť radu.

V rozhovore skutočne počúvame. Sme empatickí a vnímame pocity toho druhého a jeho reč tela. Snažíme sa veci hlbšie pochopiť a preto dokážeme ísť až do jadra danej témy.

Na našich silných stránkach by sme mali stavať. Takto si dokážeme zabezpečiť úspešný a šťastný život.

Je dôležité poznať aj svoje slabé stránky a netrápiť sa, keď sme v niečom horší ako ostatní. Neporovnávajme sa s extrovertmi, keď nimi nie sme.

Keď budeš súdiť rybu na základe jej schopnosti vyliezť po strome, budeš celý život veriť v to, že je hlúpa – Albert Einstein

 

Úspešní introverti vo svete

Úspech nezávisí od toho, či si introvert alebo extrovert. Každý dokáže uspieť v akejkoľvek oblasti, pokiaľ bude rozvíjať svoje dary a makať na sebe. Aj introverti.

Tu je niekoľko konkrétnych introvertov, ktorí ti môžu byť inšpiráciou. Pre mňa určite sú.

Barrack Obama je introvert a napriek tomu zvládal vystupovať pred masami ľudí. Dokázal byť vynikajúcim rečníkom a prezidentom. Priznal, že sú za tým roky praxe a spoznávania samého seba.

Spomedzi prezidentov USA bol introvert aj Abraham Lincoln.

Ďalším úspešným introvertom je zakladateľ spoločnosti Google – Larry Page.

Introvertkou je aj herečka Meryl Streep, ktorá za svoje výkony vyhrala tri Oscary a osem zlatých glóbusov.

Medzi ďalších úspešných a slávnych introvertov patrí aj Steven Spielberg, Stephen King, Bill Gates, Warren Buffett, Albert Einstein, Steve Wozniak, J. K. Rowling, Emma Watson

Byť introvertom je dar, na ktorom sa dá celkom slušne stavať. Niekedy je to ťažké, ale všetko sa dá s tréningom a snahou zvládnuť.

Nohy si podkopávame len my sami, nie naša vrodená typológia osobnosti.

Share This