Každý introvert potrebuje svoje hobby a takto ho objaví

Introvert

Ak nemáme niečo „svoje“, čomu sa dobrovoľne a radi venujeme, tak žijeme v apatii. Nevidíme na živote zmysel. A ono je to pravda. Život nemá zmysel, pokiaľ si ho sami neurčíme.

Inak je len o napĺňaní základných fyziologických potrieb a prežívaní zo dňa na deň. Ináč len chodíme do práce či školy a voľný čas zabíjame leňošením. Vtedy už máme pocit, že sme bez energie a nič viac nevládzeme. Tak sa len chytáme pasívnych rozptýlení, aby sme sa aspoň nenudili. Scrollujeme sociálne siete, sedíme pred TV, pozeráme seriály.

V skutočnosti však vládzeme ďaleko ďaleko viac, než si myslíme. Fyzická kapacita nášho tela je o mnoho väčšia než nám hovorí naša myseľ. Aj mentálne dokážeme dostatočne zregenerovať za hodinu oddychu.

Hodina po práci stačí na to, aby sme boli znova pripravení niečomu sa plnohodnotne venovať. Nie nutne ďalšej socializácii, ale sebe. Potrebujeme k tomu len tú správnu iskierku motivácie, aby sme začali.

Poznáš ten pocit, keď necítiš únavu aj napriek tomu, že by si ju mal/a cítiť? Keď je už neskoro v noci alebo keď niečo robíš bez prestávky dlhé hodiny? Necítiš vyčerpanie, lebo ťa to baví. Si do tej činnosti hlboko ponorený/á a nevnímaš čas. Nevnímaš ani žiadnu únavu. Vnímaš len prítomný okamih a dobrý pocit, že si nažive.

Presne to s nami robí naše hobby. Keď sa venujeme niečomu „svojmu“, čo nás baví, tak necítime únavu. Samozrejme, že nás to stále fyzicky alebo mentálne vyčerpáva, ale vtedy to neregistrujeme. Pretože nám tá činnosť prináša viac energie, než na ňu míňame.

Nabíja nás nielen energiou, ale aj pocitom naplnenia. Dodáva nášmu životu zmysel.

Prečo introvert potrebuje svoje hobby?

Introvert má bohatý vnútorný svet a ten potrebuje našu pozornosť. Potrebujeme sa mu aktívne venovať, lebo je to zdroj našej energie. No keď sa mu nevenujeme alebo ho úplne ignorujeme, tak chátra. A spolu s ním potom chátra aj naša životná energia.

Každodenné povinnosti nás držia v reálnom svete, ale ten nám nestačí. Ten nám nedáva priestor, aby sme boli dostatočnou pozornosťou v našom vnútri. Zhon, hluk a ľudia nás od toho rozptyľujú.

Preto si na to potrebujeme nájsť priestor vo voľnom čase. Potrebujeme to, lebo v našom vnútornom svete spracovávame všetko z toho vonkajšieho. Ukladáme tam všetko, čo sme odpozorovali, nad čím sme premýšľali a čo sme cítili.

Vnútri nad tým ďalej reflektujeme a ideme naozaj do hĺbky, lebo bažíme po podstate veci. Vo všetkom potrebujeme vidieť hlbší význam a zmysel.

A práve hobby nám to umožňuje, lebo eliminuje vonkajšie rozptýlenia. Umožní nám ísť do hĺbky samého seba.

Zároveň nám hobby slúži aj ako filter. Popri tej činnosti si utrieďujeme myšlienky či emócie a filtrujeme tie prebytočné. Vtedy si upratujeme naše vnútro. Minimálne na podvedomej úrovni.

Ako by mal introvert k svojmu hobby pristupovať?

Introvert nie je stvorený na to, aby skákal z jednej veci na druhú. To je cesta extrovertov. My ostávame pri jednej veci dlhšie, kým ju poriadne preskúmame a pokiaľ nám stále dáva zmysel. Až keď prestane, potom skúsime inú.

My svoj čas radi investujeme do dlhodobých zvykov a rutín.

Preto nám najlepšie funguje len jedno až dve hobby súčasne. Len vtedy sa tej činnosti vieme venovať tak, ako potrebujeme. Dlho, pravidelne, sústredene a bez vyrušenia.

Väčšina ľudí má na svoje hobby priestor len vo voľnom čase. A ten je často okresaný o iné rodinné povinnosti či životné potreby. Takže toho času nemáme veľa.

Z toho dôvodu by sme nemali čakať na moment, kedy sa nám uvoľní čas pre seba, ale mali by sme si ho sami vopred vyhradiť. Ideálne v rovnaký čas na každý deň, aby sa z toho stal zvyk. Pre nás, ale aj pre okolie, aby tento náš čas rešpektovali.

Napr. každý večer od 7 do 9. To by mal byť nerušený čas iba pre teba. Keď na to takto nabehneš, po čase si na to tvoje telo zvykne. O 7 automaticky presedlá z reálneho sveta do toho tvojho.

Tento čas pre seba si ale musíš strážiť. Patrí iba tebe a nesmieš dovoliť, aby ti z neho niekto kradol. Pristupuj k nemu ako k niečomu posvätnému.

Moje hobby je už tretí rok písanie. Predtým to bolo cvičenie. Písanie je moja „vec“ a zároveň aj terapia. Mimo tohto blogu píšem knihu, ktorú snáď raz vydám. Každý večer mám na to vyhradené dve hodiny a vtedy ma nesmie nikto rušiť. Začínam vždy rovnako. Uložím sa na gauči s nabitým notebookom. Na pozadí si pustím jednu pesničku, ktorá mi hrá dookola celý čas, aby ma nevyrušovali okolité zvuky a píšem.

Ako svoje hobby objavíš?

Každý typ introvertnej osobnosti má určité predispozície na rôzne činnosti. Je ich 8 a ja ti odporúčam začať práve testom MBTI. Dnes tento test čelí mnohej kritike, ale za mňa je stále najlepší a najpresnejší. Najmä jeho dlhá verzia.

Dá ti minimálne dobrý základ, ktorý je vždy na 99% presný. A to konkrétne, či si introvert alebo extrovert a či si intuitívny (N) alebo vnímavý (S) typ človeka. Test MBTI používajú aj v CIA a v iných bezpečnostno-informačných službách.

Intuitívny a mysliaci typ introverta má napríklad predispozície na písanie. Vnímavý a pocitový typ introverta zase na umenie, tanec či fotografovanie.

Test ti napovie, akým smerom by si sa mal uberať. Napovie ti však aj tvoje vnútro. Musíš si len osamote sadnúť s perom a papierom a počúvať.

Vo svojom vnútri vieš, kde ťa to počas života ťahalo viac a kde menej. Čo ti išlo viac a čo menej. Vieš, čo v tebe vyvolávalo zvedavosť alebo ju stále vyvoláva. To sú dobré ukazovatele, akým smerom by si mal/a ísť.

Neboj sa toho, ani keď je to niečo nezvyčajné. Môže to byť zberateľstvo, učenie sa nového jazyka, šport alebo hranie na hudobnom nástroji. Chodievaj vonku do prírody, venuj sa zvieratám. Venuj sa záhrade. Rob čokoľvek. No podľa mňa je pre introverta najlepšie niečo tvoriť, pretože sme kreatívni ľudia.

Ja som roky chodieval na ryby. Venoval som sa aj magnet fishingu. Venoval som sa bushcraftu. Roky som cvičil a predtým som sa venoval cestnej cyklistike. Teraz píšem.

Skúšaj všetko, kde ťa to aspoň trochu ťahá a v čom vidíš zmysel. No zníž pri tom svoje očakávania, inak prestaneš pri prvom pocite, že to nie je ono. Dopraj tomu čas, lebo málo čo nás chytí okamžite.

Niekedy trvá, kým nejakú činnosť poriadne preskúmaš a spoznáš, aby si pochopil/a, že to je ono. No keď ale cítiš, že už to robíš na silu a nevidíš v tom zmysel, tak skonči a skús niečo iné.

Nevzdávaj sa a svoje hobby skôr či neskôr objavíš. Objavíš niečo, čo ťa napĺňa a dáva tvojmu životu zmysel. A raz v tom možno budeš tak dobrý/á, že sa z tvojho hobby stane tvoja práca. Dokázali to mnohí a ty môžeš tiež.

To je aj môj sen a cieľ zároveň. Chcem sa živiť písaním.

Keď sa človek živí svojim hobby, tak podľa mňa vyhral život. Pretože po spánku venujeme najväčšiu porciu sústredeného času z dňa práve práci. A keď robíme väčšinu nášho času to, čo nás napĺňa, tak je to sakra dobrý život.

Share This