Introvert a syndróm podvodníka. Ako sa ho zbaviť?

Introvert

Máš rozmanité informácie na viaceré témy, no ovládaš ich len povrchne.

Ľudia ťa považujú za odborníka, lebo vždy povieš niečo k veci. Chodia si k tebe po rady.

Vo vnútri však o sebe pochybuješ. Myslíš si, že si podvodník. Aj keď sa ti niečo podarí, máš pocit, že si to nezaslúžiš. Máš pocit, že to bolo len šťastie.

Čo je to syndróm podvodníka?

Syndróm podvodníka má veľa spoločného s nízkym sebavedomím.

Keď si myslíš, že ťa tvoji spolužiaci, kolegovia, kamaráti alebo rodina preceňujú. Cítiš rozpor medzi tým, čo si o tebe myslia ostatní a čo ty.

Veríš, že nie si dostatočne dobrý/á. Nepozveš niekoho na rande, nevypýtaš si zvýšenie platu, nezastaneš sa samého seba.

Syndróm podvodníka nie je len o tom, že o sebe pochybuješ. Je to o tom, že sa podceňuješ.

Máš pocit, že v niečom podvádzaš a bojíš sa, že to niekto zistí.

Alebo že si nezaslúžiš svoje úspechy a ľudia prídu na to, že sú dosiahnuté omylom.

V dnešnej dobe je syndróm podvodníka bežnejší ako kedykoľvek predtým. Všetci sme na internete. Všetci sme na očiach. Nosíme falošné masky a úprimnosť skrývame.

Syndróm podvodníka je bežný aj u extrovertov. Zažívajú ho aj slávni, úspešní a bohatí ľudia. Nikto sa k tomu verejne neprizná.

Nikto sa predsa so svetom nepodelí o svoje strachy a neistoty.

Natalie Portman je introvertka a na svojom prejave v Harvarde povedala toto:

Keď som prišla na Harvard ako nováčik v roku 1999, mala som pocit, že došlo k nejakej chybe. Mala som pocit, že nie som dosť inteligentná na to, byť v tejto spoločnosti. Bála som sa, že zakaždým, keď otvorím ústa budem musieť dokázať, že nie som len hlúpa herečka.

Aj Emma Watson je introvertka a zažila niečo podobné.

Ako mladú a úspešnú herečku ju každý chválil. Na každom kroku zožala kopec uznania za svoje herectvo. Povedala, že to v nej vyvolávalo nepríjemne pocity.

Podľa jej názoru nerobila nič špeciálne, len jednoducho hrala. Keď bola pred kamerami, robila to, čo mala v scenári. Nič iné. Za každé uznanie sa cítila ako podvodník.

My introverti máme k syndrómu podvodníka väčší sklon. Už len preto, že balansujeme v extrovertnom svete. Hráme sa na extrovertov, aby sme zapadli.

Pridávajú tomu aj naše schopnosti. Niekedy sú darom a niekedy nám spôsobujú problémy.

Všetko si všímame a nad všetkým premýšľame. Viac si všímame aj samých seba. Sme v tom perfekcionisti. A tak sa ľahko presvedčíme, že sme podvodníci.

Syndrómom podvodníka trpia najmä introvertné typy – INFJ, INTJ, INFP a INTP.

Syndróm podvodníka živíme my sami

Nespochybňuje nás okolie. Spochybňujeme sa sami. Tento syndróm si vyvolávajú najmä vnímaví, senzitívni a inteligentní ľudia.

Hlupák je predsa so sebou spokojný a verí svojmu egu.

Niekomu stačí, že niečo ovláda na 10% a tvári sa ako profík. My introverti sme na tom opačne. Podceňujeme sa, aj keď niečo ovládame na 90%. Presvedčíme sa, že to stále nestačí.

Vytvoríme si ilúziu, že ostatní ľudia sú lepší.

Neuvedomujeme si, že dokonalosť neexistuje. Neexistuje dokonalý život ani dokonalý človek. Každý je úplne iný v súkromí ako na verejnosti.

Nikto nedá najavo pravdu len tak. Preto syndróm podvodníka živíme my sami. Myslíme si, že je chyba v nás. Myslíme si, že sme jediní.

Neuvedomujeme si, že v skutočnosti nikto nevie, čo robí. Nikto to nemá v živote vyriešené. Každý človek sa o niečo pokúša, každý naráža na prekážky, zlyháva a pokúša sa znova. Každý vedie nejaký vnútorný boj.

Každý superhrdina, idol, ikona, miliardár. Každý z nich je obyčajný človek, ktorý naplno využil 1 alebo 2 silné stránky – Tim Ferriss

Ja sa v práci cítim ako podvodník takmer každý deň. Pracoval som v marketingovej agentúre a teraz pracujem ako marketingový „špecialista“. Už len to oslovenie špecialista vo mne vyvoláva syndróm podvodníka.

Online marketing je komplexný. Dnes sa v marketingu nedá venovať všetkému. Dnes sa marketéri špecializujú. A ja zastrešujem tak povediac všetko. Správu eshopu, sociálne siete, obsah, SEO a PPC reklamy.

Kopec z týchto vecí neovládam na profesionálnej úrovni. Veľakrát neviem čo robím. Veľakrát som odkázaný na návody, lebo neviem nastaviť kampaň.  

Nezabúdajme, že každý je len človek

Podľa výskumu, ktorý opísal Malcolm Gladwell potrebuješ nazbierať 10 000 hodín tréningu, aby si bol expert. A platí to len na danú vec alebo oblasť.

Nedá sa excelovať vo všetkom. Každý je svojim spôsobom podvodník. Každý je len človek.

Už len tým, že si to uvedomíš, si na správnej ceste. Skutočný podvodník sa nikdy neprizná.

Nesnaž sa ľuďom zapáčiť. Buď sám sebou. Netvár sa ako majster sveta.

Skúsme byť úprimní a úprimnosťou prerušiť tabu. Keď pred niekým zahodíš masku, aj tá druhá osoba spraví to isté. Úprimnosť podnecuje ďalšiu úprimnosť.

Neboj sa neistoty. Neistota je prázdna diera. Ak pred ňou stojíš, vydesí ťa. Ak do nej skočíš, tak sa v nej stratíš. Musíš ju preskočiť. Naber odvahu a prekroč ju.

Niekedy pomáha, keď si predstavíš, že už tam si. Ostáva to len urobiť.

Ako sa zbaviť syndrómu podvodníka

Syndrómu podvodníka sa zbavíš len tak, keď sa utvrdíš, že ním nie si. Mne v tom pomáha jediná vec a to je cookie jar.

Je to stratégia od Davida Gogginsa. Cookie jar predstavuje nádobu na sušienky, no môžeš použiť akúkoľvek uzatvárateľnú nádobu.

Do tejto nádoby si zbieraj všetky svoje úspechy.

Ja používam výkres, ktorý si nastrihám na malé papieriky, vo veľkosti cca 5×8 cm. Na každý papierik si napíšem úspech, ktorý som v živote dosiahol. Napríklad, že som založil tento blog a zopár ľuďom moje články pomohli.

Takto si reálne dokazujem, že nie som úplný podvodník.

Píšem si aj každé zlyhanie, ktoré som prekonal a ťažké obdobie, z ktorého som sa dostal. Napríklad ako som prekonal sociálnu fóbiu a poznačené detstvo.

Pomáha mi to aj v budovaní zdravého sebavedomia.

Budujem ho na konkrétnych veciach. Archivujem si všetko, čo v mojom živote stálo za to, aby som na to nezabudol.

Počas zlých dní zabúdame na všetko dobré a vidíme len to zlé.

Práve vtedy je dobré si túto nádobu otvoriť a prečítať zopár papierikov.

Je dôležité, aby si si takúto nádobu vytvoril/a fyzicky a nie len ako poznámku v mobile alebo v počítači. Je dôležité zapojiť zmysly a vyčleniť si na to čas. Takto to má oveľa väčšiu hodnotu.

Pravidelne do tejto nádoby prispievaj a pravidelne si ňou pripomeň, že nie si podvodník.

Nepotrebujeme revolučné riešenia. Tie najjednoduchšie bývajú veľakrát tie správne.

Niekedy si stačí veci len uvedomiť a pripomenúť. Všetko ostatné príde samé.

Share This