#2 Ako som kvôli naivite a spontánnosti prišiel o úspory

Môj zápisník

Prvé peniaze som si zarobil sám a to dosť netypicky.

Od základnej školy som hrával online hru Runescape. Po rokoch hrania som objavil zlatú baňu. Objavil som tzv. čierny trh, o ktorom som predtým nevedel.

Existoval trh, kde ľudia vymieňali peniaze v hre za tie reálne. Kupovali si ich, aby ušetrili svoj čas a nemuseli stráviť hodiny zarábaním v hre. Takto si mohli okamžite nakúpiť najlepšiu výbavu a užívať si hru. Na druhej strane si hráči predávaním peňazí z hry zarábali reálne doláre.

Začal som to robiť aj ja. A darilo sa mi. Runescape som hrával celé dni, aby som zarobil čo najviac peňazí a potom ich predal. Takto som si mesačne zarobil aj pár stovák eur. Čo bolo v mojich 17-tich naozaj slušné.

Hranie hry mi zarábalo, no Runescape mi dal aj prvú facku.

Tu som sa naučil, že všetko, čo znie príliš dobre a lákavo, je podvod.

Peniaze z hry som predával tak, že som ich odovzdal kupcovi ako prvý a ten mi následne poslal peniaze na Paypal. Nebolo to najbezpečnejšie, no bola to jediná možnosť.

Predával som ich cez fórum, kde musel každý účastník overiť svoj účet. Každý podvod sa trestal zákazom vstupu, teda banom. Aspoň z časti to eliminovalo podvodníkov.

Raz som tam inzeroval predaj a ozval sa mi človek, ktorý mi ponúkol o mnoho viac peňazí ako som žiadal. Mal len podmienku, aby sme vynechali fórum a aby som si ho pridal na skype. Údajne sa ponáhľal a tak chcel vynechať oficiality a predaj uskutočniť tam.

Samozrejme, že som bol zaslepený vidinou peňazí, tak som súhlasil. Dal som mu ich a už som o ňom nepočul. V prepočte som prišiel o cca 200 eur. Prišiel som síce len o virtuálne peniaze, no v hre som ich zarábal 2 týždne. Mrzelo ma to dlho.

Neskôr sa mi stalo, dokonca dvakrát, že si kupca vrátil platbu, ktorú mi poslal na Paypal a ja som ostal bez peňazí. Nemohol som to reklamovať, išlo predsa o predaj peňazí z hry. Čo bolo samo o sebe proti pravidlám.

Raz som prišiel o peniaze, ktoré som chcel predať tak, že som navštívil falošnú, phishingovú stránku. Web, kde som neskôr pravidelne predával peniaze mal koncovku .com. Ja som nejakým nedopatrením navštívil web s koncovkou .live a neuvedomil som si to. Vyzeral rovnako, no bol to podvod.

Vďaka Runescape som si zarobil dosť peňazí, no o dosť som aj prišiel.

Spoznal som frustrujúci pocit, ktorý ma zrazil k zemi, no zažil som ho ešte niekoľko krát. A asi aj zažijem.

Ten frustrujúci pocit, keď mesiac zarábaš peniaze, aj keď len v hre. No venuješ tomu každý deň aj 8 hodín. A po mesiaci ťa niekto podvedie a nemáš nič. Nulu.

Kvôli naivite a spontánnosti som viackrát prišiel o úspory

Z hry som mal našetrené nejaké peniaze. Bolo leto, mal som 18 rokov. Práve som počúval Nickelback a na Fb sa mi zobrazila reklama na ich jesenný koncert v Prahe. Spontánne som si kúpil lístok.

Neuvedomil som si, že v Prahe som v živote nebol. Neuvedomil som si, že sa tam potrebujem dopraviť. Cesta nie je zadarmo. Potrebujem tam aj prespať, potrebujem jesť.

Keď som si všetko dohľadal a prepočítal, otočka na koncert s jednou prespanou nocou by ma vyšla na viac ako 200 eur. Bolo mi trápne priznať si chybu a zrušiť koncert, keď som o ňom už povedal známym. Tak som išiel a nakoniec ma to stálo o niečo viac.

Úspory boli fuč. No to až tak neľutujem. Prežil som úžasný zážitok.

Keď som bol starší, učarilo mi cestovanie. A hlavne lacné cestovanie bez cestovky, na vlastnú päsť. V anglickej skupine pre cestovateľov som našiel Sardíniu na 10 dní pre dvoch za 300€.

Samozrejme som to spontánne kúpil. Ponuka bola v angličtine a ja som ju len bleskovo prebehol. Ponáhľal som sa s kúpou, aby mi ponuka neušla.

Ako sa ukázalo, išlo len o spiatočné letenky pre 2 osoby. Bolo to počas najväčšej sezóny a ubytovanie by vyšlo o minimálne tisíc eur viac. Ďalšie stovky by stála strava. To som si nemohol dovoliť. Letenky prepadli a ja som sa cítil ako najväčší blbec.

Koncom roka 2017 nastal boom s kryptomenami. Chcel som investovať, lebo ma znova lákala vidina rýchleho zisku. Odhodlával som sa od leta až po zimu, kedy som konečne investoval.

A ako sa ukázalo, bol to ich cenový vrchol. Od zimy začali kryptomeny len padať. Svoje historické maximá doteraz (2020) nezopakovali.

Nechcel som si priznať chybu a veril som, že sa to všetko znovu otočí. Tak som priebežne dokupoval kryptomeny aj v jari 2018. Každý mesiac som dokúpil nejakú kryptomenu v hodnote 100-200 eur. Investovaná suma sa blížila k tisícke a to som si povedal stop.

Moja naivita mi likvidovala úspory. Nahováral som si, že sa to musí každú chvíľu otočiť. Denne som sa informoval, čítal som správy a predpovede. No neotočilo. Práve naopak, ešte viac padali.

Dnes majú kryptomeny, ktoré vlastním hodnotu tak 50$. S peniazmi som sa rozlúčil a zmieril so stratou.

Ak je niečo, na čom som nešetril a ani nešetrím, tak sú to knihy. A ako som postupne zistil, nie sú knihy ako knihy. Začínal som s čítaním motivačných kníh a tie som si kupoval zaradom. Stačil mi nápis, ktorý ma zaujal a knihu som kúpil.

Za roky som nakúpil kopec kníh, na ktoré by som sa dnes ani nepozrel. Vyhodil som stovky eur za nekvalitné motivačné a ezoterické knihy, ktoré mi skôr uškodili ako pomohli.

No aj tie ma istým spôsobom formovali a pomohli mi vybudovať si úsudok.

V živote som neprišiel o milióny ani o veľké tisíce. Pre niekoho sú to drobné. Pre mňa neboli. Ten pocit je rovnaký, nech už ide o akúkoľvek sumu. Hlavne, keď ti nikto nedá nič len tak a každé euro si musíš zarobiť.

No možno je dobré, že to neboli tisíce a tieto lekcie som sa naučil „lacno“.

2 lekcie, ktoré som sa naučil na vlastných chybách si dnes pripomínam pri každom styku s peniazmi.

1. Emócie ti zatienia myseľ. Nepatria k nakupovaniu a už vôbec nie k investovaniu.

2. Všetko, čo je príliš dobré alebo výhodné, je podvod. Všetko.

Teraz, keď si chcem niečo drahšie kúpiť / objednať, tak s tým počkám deň. Vyspím sa na to, a keď to chcem aj ďalší deň, až vtedy to kúpim.

Share This