90% motivačných kníh sú vyhodené peniaze

Sebarozvoj

Moju prvú motivačnú knihu som prečítal keď som mal 15 rokov. Bola to kniha Mysli a Zbohatni od Napoleona Hilla. Pri jej čítaní som hltal každú jednu kapitolu. Mal som pocit, akoby som objavoval úplne nový, do teraz nepoznaný svet.

Môj pohľad na život sa zmenil a to bol len začiatok.

Bol som namotivovaný vedieť viac. Začal som si kupovať ďalšie motivačné knihy a želal som si ich dostávať aj na moje narodeniny a Vianoce.

Prečítal som ich veľa, naozaj veľa. Mal som plnú hlavu informácií a začal som veriť, že som lepší ako ostatní. Vedel som, že moji rovesníci tento druh kníh nečítali a tak som nimi opovrhoval.

Vytváral som si ilúziu, že som niečo viac.

Po strednej škole som nešiel hneď na výšku, lebo som si myslel, že ju nepotrebujem. Vo svojom vnútri som sa smial spolužiakom, ktorí posielali prihlášky na školy. Odbíjal som nátlak rodiny a presviedčal som sa, že uspejem aj bez titulu.

Veľmi rýchlo som dostal facku od reálneho života. Mal som v hlave milión myšlienok a informácií, no v skutočnosti som nevedel nič. Nič z toho som nevedel aplikovať do praxe. Mal som nula skúseností.

Po roku reality som išiel na výšku, no aj tak som ju nechal. Tento krát som už mal nejaké skúsenosti a hlavne, uvedomil som si niečo, čo som dovtedy nevidel.

Chyba nebola len to, že som bol totálny teoretik. Najväčšia chyba boli zdroje, z ktorých som sa čerpal informácie.

Motivačné knihy, ktoré som doposiaľ čítal mi domotali hlavu a paradoxne viac uškodili ako pomohli.

Väčšina motivačných kníh skôr škodí ako pomáha

9/10 motivačných kníh ťa skôr demotivuje. Toto číslo je vymyslené, je to len môj názor. No štatisticky to možno sedí. Rok čo rok vyjdú len v slovenčine stovky motivačných kníh. Buď od slovenských a českých autorov, alebo sú preložené z cudzieho jazyka.

A kvalita je naozaj vzácna.

Motivačné knihy sú jedny z najpredávanejších kníh, pretože sa tak dobre čítajú.

Dávajú nám pocit výnimočnosti. Vytárajú ilúziu, že každý je špeciálny a každý sa môže stať milionárom. Podsúvajú nám prehnané pozitívne myslenie a zákon príťažlivosti. „Mysli na to a pritiahneš si to“.

Takéto sladké reči nám hladkajú ego a preto nás motivujú. Často je to však len povrchná motivácia, ktorá rýchlo príde aj odíde. Reálne takmer nič nevyskúšame v praxi, alebo pri tom nevydržíme.

A tak čítame ďalej a v kútiku duše veríme, že nám prečítanie ďalších motivačných kníh prinesie úspech.

Stávajú sa z nás teoretici a nie náhodou.

Väčšina autorov motivačných kníh sú len teoretici. Živí ich písanie týchto kníh a nič iné. Učia teóriu, ktorú sami nevedia dať do praxe. Je paradox, že teoretici učia prax.

Myslia si, čo funguje a čo by mal robiť každý, kto chce uspieť. Sami však často nemajú reálne skúsenosti.

Po prečítaní desiatok motivačných kníh som usúdil, že skoro v každej je viac ako polovica textu úplne zbytočná. V knihe je jedna hlavná myšlienka a okolo nej sa točí 300 strán textu.

Samotná myšlienka alebo princíp sa dá detailne vysvetliť na pár desiatkach strán. No 30 stranovú knihu by si kúpil asi málo kto. Je predsa potrebné spraviť z ničoho niečo.

Čítanie motivačných kníh prospieva nášmu egu, no neprospieva našej mysli.

V mysli si vytvárame akúsi bublinu plnú „cenných“ a motivačných informácií, ktorá nám zakrýva oči pred realitou.

Aké knihy sa oplatí čítať?

Z kategórie motivačných kníh a kníh určených pre sebarozvoj by sme mali čítať reálne knihy. Teda knihy od autorov, ktorí idú príkladom. Autorov, ktorí píšu z vlastných skúseností a opisujú svoju cestu.

Zaujíma ma problém, aký mali a ako ho vyriešili.

Zaujíma ma cesta chudobného človeka, ktorý sa aj napriek nepriazni osudu stal vlastnou zásluhou milionárom. Zaujíma ma cesta človeka, ktorý nasledoval svoj na prvý pohľad nereálny sen a dosiahol ho. Zaujíma ma, ako sa človek bez vrodeného talentu vypracoval na športovca svetovej úrovne.

Zaujíma ma cesta.

Nikto ti nedá presný návod ako uspieť. Takéto knihy ti však ukážu reálnu a neprikrášlenú cestu. Ukážu ti, že neexistujú skratky. Učia to, že myslieť nestačí. Musíš to robiť, musíš trpieť, musíš vytrvať a vtedy, možno vtedy sa ti to podarí.

Nedá sa uspieť bez utrpenia.

Skutočné motivačné knihy učia princípy, na ktorých stojí úspech. Odhaľujú reálne zákulisie a taktiež motivujú. No motivujú do hĺbky, nie povrchne.

Nechcem sa učiť ako zarábať od Dana Bilzeriana, ktorý zdedil milióny dolárov. Chcem sa učiť od lúzra, ktorý žil v chudobe, no neuspokojil sa so svojim životom a tak si išiel za svojim cieľom, až sa stal milionárom.

Nechcem sa učiť ako byť príťažlivý pre ženy od Brada Pitta. Zaujíma ma, ako sa z chlapca závislého na hrách, ktorého každý len využíval stal sebavedomý a pre ženy príťažlivý muž.

Autori skutočných motivačných kníh ich nemajú na svojom konte veľa. Nežijú 50 životov. Aj podľa toho sa dá spoznať kvalita.

Nečítajme knihy pre pohladenie ega. Nehľadajme skratky a rýchle cesty k dosiahnutiu úspechu. Také neexistujú. Čítajme knihy, ktoré nie sú len ďalšie do počtu. Vyhľadávajme kvalitu.

Je štatistický fakt, že 90% ľudí, ktorí vyhrajú v lotérii sumu vyššiu ako milión, do pár rokov skrachuje. Človek si takmer nikdy neváži a neuvedomuje hodnotu toho, čo získa ľahko.

Aké knihy mám teda na mysli? Prečítaj si Can’t Hurt me od Davida Gogginsa alebo Miluj sám seba, akoby ti išlo o život od Kamala Ravikanta. Prečítaj si Nástroje titanov a Silu mentorov od Tima Ferrissa.

Pre mňa je kniha #1 z oblasti motivácie a sebarozvoja suverénne Can’t Hurt me od Davida Gogginsa. Je len v angličtine, no určite ti zmení pohľad na život a úspech ako taký.

Jedna takáto kniha nahradí ďalších 100 radových motivačných kníh.

Nezapratávajme si hlavu tonami nepotrebným a nepoužiteľných myšlienok. Vyhľadávajme jadro veci a to, čo je skutočne podstatné.

Sledujme cestu ostatných a učme sa z ich rád, skúseností a zlyhaní.

Nepodporujme teoretikov a nebuďme ďalším z nich.

Share This