Ako na nové rutiny, keď si introvert a neznášaš zmeny

Introvert

Som otvorený zmenám, lebo viem, že zmeny prinášajú rast. Napriek tomu ich neznášam a bojujem s nimi. Vo všetkom mám rád poriadok a hlavne, svoj systém. Som spokojný, keď je všetko po starom. Keď sa môžem oprieť o svoje rutiny, na ktoré som zvyknutý.

Zmeny prijímam, ale vždy trvá istý čas, kým si ich osvojím. Každá zmena je u mňa proces. Väčšinou začína prvotným odporom. Prvé dni a niekedy aj týždne mi zmena nahlodáva môj vnútorný hlas. Ten ma potom presviedča o nespokojnosti a znervózňuje ma. Hovorí mi, že by sa to nemalo diať, lebo to vybočuje z môjho komfortu.

V tomto bode je to kto z koho. Buď povolím ja alebo odpor.

Kedysi som to bol stále ja a vzdal som všetko už v zárodku. Dnes nie. Dnes už viem, že je ten stav iba dočasný. Viem, že ak vytrvám, tak sa to skôr či neskôr zlepší. A na konci si vždy poďakujem.

Každá zmena je ťažká, keď na ňu pozeráš ako na finálny výsledok. Ako na otočku o 180 stupňov. No keď ju rozbiješ na menšie kúsky, tak uvidíš jasnejšiu cestu. Keď na ňu vykročíš, tak sa zmena dostaví úplne prirodzene ako výsledok prejdenej cesty.

Najlepší prostriedok ako na to sú nové rutiny.

Rozdiel medzi rutinou a návykom

Rutina nie je návyk. Návyk je vnútorný. Rutina je vonkajšia. Návyky sú naučené vzorce správania a premýšľania, ktoré sa opakovaním stali našou súčasťou.

Návyk je to, čo robíme. Rutina je to, ako to robíme.

Návyk je napríklad to, že dlhodobo a pravidelne cvičíš. Rutina je to, že cvičíš každý večer v rovnakej posilňovni. Zmenou rutiny sa nutne nemení aj návyk. Ak sa stane tvojou novou rutinou ranné cvičenie doma, tak tvoj návyk v podobe cvičenia pretrváva.

Rutina vychádza z návyku, no funguje aj opačne. Rutina dokáže meniť návyky a dokonca ich aj vytvárať. Vďaka jedinej veci, konzistentnosti. Pravidelným opakovaním sa faktor času postará o zvyšok.

A najväčšou výhodou rutín je to, že sa na nich pracuje ľahšie ako na návykoch. Rutiny sú vonkajšieho charakteru a na externé zmeny sa zvyká rýchlejšie ako na tie vnútorné. Je to prijateľnejšia cesta obzvlášť pre introverta.

My sme voči sebe prirodzene uvedomelí, ale aj tak je pre nás vnútorná zmena zložitá. Keďže sme logicky, orientovaní vnútorne. Nestačí nám, že si zmenu uvedomujeme, kým sa s ňou nestotožníme.

Predtým, než ju prijmeme, potrebujeme mať vyplnené všetky otázniky, aby sme ju dostatočne vyhodnotili a vstrebali. Náš vnútorný hlas nám inak ten rozpor stále hádže pred oči. Vnútorná zmena zaberá najviac času, takže pri nej zažijeme väčší odpor.

Jednoduchšia cesta je zameranie sa na rutiny.

Ako na nové rutiny?

Nové rutiny prichádzajú do života dvoma spôsobmi. Buď vyplynú zo života, či sa nám to páči alebo nie. Vtedy si ich osvojujeme, aby sme ich zvládli, lebo nemáme na výber. Alebo si ich vyberáme vedome, našim rozhodnutím a budujeme ich.

1. Ako zvládneš získané rutiny?

Ľudia majú prirodzený strach z neznáma. Spozornieme zakaždým, keď nútene vylezieme z komfortnej zóny. Vtedy vyjdú na povrch emócie a zatienia nám myseľ.

Preto ako prvý krok spomaľ a získaj perspektívu. Urob krok vzad a pozri sa na novú rutinu z väčšej diaľky. Uvidíš viac než len to, čo ťa premáha. Pochopíš, že nič nie je také zlé ako sa na prvý pohľad zdá.

Potom si pripomeň faktor času. Vždy prejde určitý čas, pokiaľ si novú rutinu osvojíš. Postupne to bude jednoduchšie, až si úplne zvykneš. Zvyknutie si nikdy netrvá dlhšie než niekoľko dní, maximálne týždňov.

V knihe Sila zvyku je popísaný výskum, ktorý hovorí o tom, že náš mozog si kompletne osvojí nový návyk za 66 dní. To by mala byť maximálna doba, pokiaľ si to osvojíš nielen zvonku rutinami, ale aj vnútorne novým návykom.

Ten najdôležitejší princíp je konzistentnosť.

Opakuj si novú rutinu denne alebo tak často, ako je to zvládnuteľné. Nemusí to trvať hodiny a nemusí to byť ani intenzívne. Len to jednoducho opakuj. Aspoň na chvíľu sa tam pravidelne „ukáž“ a absolvuj novú rutinu. Iba vtedy funguje faktor času.

A nebuď na seba prísny/a. Už samotná nová rutina so sebou prináša určitý nátlak a stres. Nepridávaj si ho navyše. Hovor k sebe pozitívne. Motivuj sa a radšej sa pochváľ, keď úspešne dokončíš ďalší deň.

Predstav si futbalové finále, v ktorom rozhodnú penalty. Tréner jedného mužstva svojich hráčov upokojuje a povzbudzuje. Pripomína im, nech si veria, lebo to všetko trénovali. Nech nemyslia na nič iné, iba na ten prítomný okamih, na loptu a bránu.

Tréner druhého mužstva po svojich hráčoch vrieska a vyhráža sa im, nech to neposerú, lebo ide o život. Kto asi tak bude vo väčšej pohode a pravdepodobne to zvládne lepšie?

2. Ako si vybuduješ nové rutiny?

Začni od konca. Zamysli sa nad tým, aké sú tvoje súčasné návyky. Čo sa za nimi ukrýva? Si s nimi spokojný/á?

Možno je tvoj návyk čas venovaný sebe kvôli oddychu. Rutina k tomuto návyku je možno večerné prejedanie sa pri televízore. Návyk je zdravý, no rutina až tak nie. Rutinu však môžeš nahradiť niečím iným, čo ti navodí rovnaký pocit. Niečím, čo ťa teší a zároveň si pri tom oddýchneš. Dosiahneš rovnaký výsledok len inou, lepšou formou.

Je dôležité budovať si dobré návyky a dobré rutiny, lebo tie zlé budovať netreba. Tie prídu samé kvôli prirodzenej ľudskej vlastnosti vyhľadávania komfortu.

Ľahko si zvykáme na pohodlie a s ním úmerne upadá naša fyzická aj mentálna kapacita. U niekoho to dôjde až do takého štádia, že aj smeti vynáša z auta, len aby neprešiel tých pár metrov pešo. Niekto stratí kontakt so svojimi myšlienkami, lebo stále vyhľadáva rozptýlenia.

Nemusíš sa usilovať o extrém, ale ideálny pomer je aspoň rovnováha.

Takže si so svojimi súčasnými návykmi spokojný/á? Ak áno, nemusíš nič opravovať a môžeš už len pridávať.

Ak s nimi ale nie si spokojný/á, tak si najprv definuj, aké návyky chceš. Následne si premysli, aké rutiny by ťa k ním doviedli. Rozdeľ ich od tej najjednoduchšej po tú najťažšiu. Túto časť za teba nespraví nikto. Musíš si sadnúť a premýšľať na papieri.

Až po jasnom definovaní začína práca na budovaní nových rutín.

Začínaj s najjednoduchšou rutinou, lebo princíp konzistentnosti a faktor času je vždy nadradený. Bez nich ti je zbytočné, ak absolvuješ aj tú najťažšiu rutinu, ale iba raz za čas.

Budovanie nových rutín si vyžaduje extra snahu, pretože ťa k ním nedotlačil život. Tu môžeš kedykoľvek skončiť a nikto a nič ťa nepotrestá. Od začiatku potrebuješ motiváciu alebo sebadisciplínu a to až do bodu, kým si nezvykneš.

S prípravou to našťastie nie je až také náročné.

Zapamätaj si, že dobrý deň začína dobrou nocou.

Každý večer sa dôkladne priprav na ten nasledujúci deň. Daj si záväzok a vopred si ho naplánuj. Napíš ti to alebo o tom niekomu povedz. Priprav si všetko, aby ťa v ten daný čas už nič nebrzdilo. Aby si bol/a pripravený/á.

Večerná predstava ranného behu je pekná, keď si nakopnutý z celého dňa, rozhýbaný a motivovaný. Ráno je ale všetkému koniec a problémové je aj samotné vyliezanie z postele. Vtedy sa väčšinou všetky plány rozplynú a odložia nabudúce.

No keby si si už večer nachystal k posteli bežecké oblečenie, tenisky, slúchadlá, nápoj a čokoľvek, čo potrebuješ, tak by večerný plán stále žil. Pohľad na pripravené veci by ti ráno vyvolával výčitky. Zohľadnil by si vynaloženú námahu a urobený prvý krok. Pravdepodobne by si ten ranný beh absolvoval.

A nezabudni, k novým rutinám nepatrí tvoja identita. Ešte to nie si ty. Ešte to nie je tvoj návyk. Nedeje sa to tebe, ale pre teba. Odstráň od nových rutín svoju identitu.

Nepozeraj na cieľ, lebo zo začiatku sa javí vždy ďaleko a iba sa tým demotivuješ. Choď krok po kroku, deň po dni.

Aj ja momentálne pracujem na novej rutine. Cvičím už 8 rokov, no posledné 3 len udržiavací režim doma. Nedávno som sa znova sťahoval a tentokrát nemám podmienky, aby som naďalej cvičil doma. Takže si hľadám posilňovňu, kde by som sa cítil dobre, aby som znova aktívne cvičil. Aj keď mám starosti, ako popri tom a zamestnaní zvládnem písanie knihy.

Život žiaľ nečaká…

Share This