Len hlupák sa bojí zmeny

Sebarozvoj

Nemení sa len to, čo je mŕtve. Mení sa každá rastlina, zviera, mikroorganizmus. Meníme sa aj my ľudia. Žiaľ, väčšina len fyzicky. Ľudia sa nemenia vnútorne, lebo sa toho boja. Často to považujú za niečo zlé.

Veria, že človek si má stáť za svojimi názormi, myšlienkami a správaním. Zmeniť ich znamená spochybniť samého seba. Znamená to ukázať neistotu a slabosť. A to je ten problém.

Od rastlín a zvierat nás odlišuje najmä naše vedomie. Keď ho nerozvíjame a nemeníme, sme len obyčajný tvor, ktorý koná pudovo a reaktívne.

Pretože zmena je tiež rast. Bez zmeny nasledujeme celý život rovnaké vzorce. Veľakrát tie, ktoré sme sa naučili v mladom veku. Čo z toho, že dospievame fyzicky, keď sme sa už dávno zastavili vnútorne?

Život vyhýbajúci sa zmenám je nenaplnený život. Je to život v malej krabici, z ktorej nevidíme svet vonku.

Prečo sa bojíme zmeny

Od prvej zmienky ľudstva až do pár desaťročí dozadu bol náš jediný zmysel života prežiť. Náš mozog je naprogramovaný na prežitie.

Preto vždy uprednostní pohodlie a to, čo už pozná pred stresom a neznámym. Dnes už neriešime prežitie ako v minulosti, ale evolúcia sa nedá preskočiť.

Tisícročné vzorce správania sa nedajú kompletne zmeniť za pár desiatok rokov.

Prvý dôvod je teda vkorenený v našom mozgu.

Zmena znamená nechať niečo za sebou. Opustiť známe a komfortné miesto. Stratiť istotu. Len tento jediný fakt stačí mnohým ľuďom na to, aby zmenu zamietli. Nechcú predsa riskovať.

Tento fakt vytvára presvedčenia, ktorých sa ľudia držia celý život.

Nepotrebujem sa učiť, viem čítať a všetko je na internete. Radšej budem v nefunkčnom vzťahu ako sám. Radšej zostanem v slabo platenej práci ako v žiadnej. Kto sa o nič nepokúsi, nič nepokazí. Radšej budem o svojich snoch len snívať ako by som sa mal sklamať.

Radšej sa budem ľutovať, lebo je to jednoduchšie ako niečo robiť. Nebudem sa venovať tomu, čo mi hneď nejde. Nebudem sa učiť to, čomu hneď nerozumiem. Kašlem na to, nie je to pre mňa. Na to treba talent.

Istoty sú v skutočnosti ignorantstvo.

Je to forma psychickej obrany, keď človek vidí len to, čo chce vidieť. Nepozerá na veci z väčšej perspektívy. Nevidí celok a obe strany. Pozerá len na tú svoju jednu stranu, ktorú zmenou stratí. Nevidí to, čo tiež získa. Nevidí o čo prichádza, ak zmenu odmieta.

Druhý dôvod je naše ego.

Každý niečomu verí. Každý má svoje názory. A každý človek klame.

Klameme ostatných, ale najviac klameme samých seba. Sami sa totiž najľahšie o niečom presvedčíme.

Keď si s odstupom času uvedomíme, že bolo naše presvedčenie mylné, raní to naše ego. Vtedy je ťažké si priznať omyl a ešte ťažšie je to priznať pred ostatnými. Radšej ostaneme pri starom, len aby sme nespochybnili svoju hrdosť.

A to aj vtedy, keď by sme sa chceli zmeniť. Ego je najväčší nepriateľ zmeny.

Aj mňa dlhé roky ovládalo ego, hoci som sa presviedčal o opaku. Stále sa mi to niekedy stáva. Veril som svojim presvedčeniam a všetko ostatné som odmietal. K mnohým veciam som mal predsudky bez toho, aby som o nich niečo vedel.

Vždy som bol zarytý ateista. Neveril som, že po smrti niečo existuje. Neveril som v nič. Teraz som tomu viac otvorený a to vďaka jedinému dôvodu. Priznal som si, že o tom nič neviem a ponoril som sa do tejto tematiky hlbšie. Pomohla mi priateľka, ktorá sa zaujíma o duchovno. Stále som skeptický, no verím, že je niečo nad nami, niečo našim očiam neviditeľné. Možno energie, možno osud, možno žijeme v simulácii. Kto vie.

Za posledné roky som zmenil názor takmer na všetko. Na niečo dramaticky a na niečo mierne tým, že na to pozerám z väčšej perspektívy.

Napr. dlhé roky by som nepozrel iný film ako z Hollywoodu. Odsudzoval som behanie a vegetariánstvo. Neznášal som staré veci a musel som mať všetko nové. Dnes sa všetkému viac otváram a zisťujem, o koľko úžasných vecí som sa svojimi obmedzeniami pripravil.

Prečo potrebujeme zmenu?

Spomeň si na všetky neriešiteľné problémy, ktoré si mal/a v puberte. Dnes sa nad tým len pousmeješ.

Medzi detstvom a dospelosťou je totiž veľká priepasť. Počas dospievania ešte jednoducho nemáš skúsenosti so skutočným životom. Získavaš ich a preto je pre teba každý nový problém ten najväčší na svete.

Pribúdajúcimi skúsenosťami však vieš takmer všetko s niečim porovnať. Už si tam bol, zažil si to, poučil si sa. Buduješ si triezvejší pohľad na život.

S vekom a skúsenosťami sa mení každý. No z tohto hľadiska je zmena len o prežívaní.

Skutočný život začína až vtedy, keď človek objavuje svoj potenciál. A to dosiahne len vtedy, keď je otvorený zmenám vnútorne.

Pre vnútorný rast si potrebujeme budovať úsudok. To je schopnosť pozerať na veci z oboch strán, aby sme objavili vlastnú pravdu. Vyžaduje si to otvorenú myseľ a ochotu prijať čo najviac informácií.

Neuspokojíš sa s málom a s tým, čo už vieš, pretože nikdy nevieš všetko. Takto človek rastie.

Je nemožné, aby sa človek naučil to, čo si myslí, že už vie.

Rady ako pristupovať k zmene

Zmena je len tak náročná, z akej perspektívy na ňu pozeráš. Keď sa bojíš, pozeráš dole a vtedy toho veľa nevidíš. Vidíš len to, čo stratíš.

Keď pozeráš do diaľky, vidíš, že zmenou aj niečo získaš. Možno nie hneď, ale čas vždy niečo prinesie.

1. Navýš svoje štandardy.

Neuspokoj sa s pár informáciami a nepreberaj hneď názory ostatných. Buď hladný/á po informáciách.

Sústreď sa na to, čo nevieš a nie na to, čo vieš.

Akceptuj to, s čím hneď nesúhlasíš a spochybňuj to, čomu veríš. Len tak sa dopracuješ k triezvemu a neskreslenému úsudku.

2. Neboj sa názorov ostatných.

Ľudia nemajú radi zmenu a tak je pravdepodobné, že ti ju hneď vytknú. Nenechaj sa odradiť ich obmedzenosťou. Nikto nemá rád ľudí, ktorí sa majú lepšie ako oni. Každý v kútiku duše závidí tým, ktorí majú odvahu urobiť to, čo oni sami nedokážu.

Nedovoľ človeku, ktorý ťa nepozná a nežije v tvojej koži, aby ťa ovládal.

3. Rozhodni sa pre zmenu.

Život formujú naše rozhodnutia, nie podmienky v akých žijeme. Nemusíš žiť tak ako žiješ. Nemusíš tolerovať to, čo toleruješ.

Stačí sa pre to len rozhodnúť. To je polovica úspechu. Potom neostáva nič iné, len konať. Keď si doposiaľ kráčal/a rovno, nemusíš pokračovať v rovnakom smere. Rozhodni sa bez ohľadu na výsledok. Ten ukáže až čas.

4. Buď proaktívny.

To znamená, že nečakáš ani nereaguješ, ale konáš a diktuješ tempo. Preberáš zodpovednosť do svojich rúk.

Teraz je populárne MMA. Možno sa tomu chceš venovať, no nemáš po blízku telocvičňu a trénerov, tak sa na to vykašleš. Byť proaktívny znamená, že ťa to neodradí.

Nemáš nič na okolí? Fajn, budeš cestovať ďalej. Ak je to pre teba dôležité, pokojne aj hodinu tam a hodinu naspäť. Zo začiatku sa tomu môžeš venovať amatérsky, skrz Youtube návody v pivnici s kamarátom. Ja som takto začínal s cvičením a to celý rok.

Vždy sa dá začať. Po čase to budeš možno ty, kto v tvojom okolí otvorí telocvičňu.

Chceš byť doktor, no máš chudobných rodičov? Hľadaj spôsoby, ako zvládneš štúdium a popri tom aj jeho financovanie. Hľadaj alternatívnu cestu. Žiadne výhovorky, pretože vždy je cesta. Samozrejme, ťažšia cesta, ale vždy tu je.

5. Kontroluj svoj dych.

Naozaj. Hoci sa to zdá ako prázdna a blbá rada. Dychom sa dá kontrolovať úzkosť a stres, ktorý ti prináša zmena. Kľúč je jeho kontrola.

Väčšinou totiž dýchame podvedome. V strese dýchame rýchlo, až lapáme po dychu a ani si to neuvedomujeme.

Ako na to? V prvom rade sa snaž svoj dych uvedomiť, keď sa ocitneš v strese. Dýchaj nosom. Dýchanie nosom je pre mozog výživnejšie ako dýchanie ústami. Keď už človek dýcha ústami, vieš, že mu dochádza kondícia.

Skús toto krátke dýchacie cvičenie. Zopakuj ho minimálne 3x po sebe.

Začni tak, že za 8 sekúnd vydýchni všetok vzduch, čo máš v sebe. Potom sa nenadychuj, ale zadrž dych. Drž ho pokiaľ ti to začne byť nekomfortné. Drž do cca 80%. Potom sa počas 4 sekúnd naplno nadýchni a zadrž dych na 8 sekúnd.

Opakuj.

Vždy je ľahšie nerobiť nič a zostať rovnaký. Je ľahšie mať celý život rovnaké názory a presvedčenia. Takýto ľudia však nikdy neobjavia svoj potenciál, pretože si sami podvedome zakazujú rásť.

Vnútorný rast je ťažký. Je ťažké neustále spochybňovať samého seba a byť celoživotným študentom. No len takto si vybuduješ schopnosť tvoriť triezvy úsudok. Budeš z neho ťažiť celý život. Nebudú ťa ovplyvňovať ostatní. Nebudeš sa báť zmeny ale naopak, uvítaš ju. Pretože už vieš, že zmena je rast.

Share This