Úspešní introverti #8 – Meryl Streep

Úspešní introverti

Introverti sú úspešní aj v typicky extrovertnom prostredí. Meryl Streep je jedna z najúspešnejších herečiek všetkých čias. Je trojnásobná držiteľka Oscara a zároveň drží rekord za najviac Oskarových nominácií spomedzi všetkých hercov.

Je introvertka, no poznáme ju z extrovertných filmových rolí, ktoré dokonalo zahrala.

Poznáme ju ako Donnu v muzikáli Mamma Mia či premiérku Margaret Tchater vo filme Železná Lady.

Meryl sa zbavila pochybností a pracovala na sebavedomí

Meryl vždy túžila byť herečkou, no ešte pred začatím hereckej kariéry o sebe pochybovala. Nemala sebavedomie a neverila si, že to zvládne. Ako sama priznala, nebyť jej matky, nikdy by z nej herečka nebola.

Jej matka bola jej mentorom. Neúnavne ju podporovala a povzbudzovala. Vždy jej vravela, že zvládne všetko, čo si zaumieni. Tiež jej však prízvukovala, že to nedosiahne, keď bude lenivá alebo keď ju zastaví strach.

Matka ju podporovala tak konzistentne, že si Meryl začala veriť a narástlo jej sebavedomie.

V rozhovore s Michelle Obama v roku 2017 Meryl priznala, že jej k sebavedomiu pomohla vizualizácia. Meryl si pred každou výzvou predstavila, čo by urobila jej matka a ako by to zvládla.

Praktizuje to od začiatku kariéry a robí to aj dnes. Každý deň si predstavuje, ako robí niečo, o čom si myslí, že to nedokáže. Vďaka tomu zvláda ľahšie všetko, čo je pre ňu na prvý pohľad ťažké a nepríjemné.

Povedala, že je to pre ňu forma tréningu.

Sama sa priznala, že je introvertka a a preto je pre ňu jednoduchšie byť medzi ľuďmi ticho. Keby však robila len to, čo je pre ňu pohodlné, bola by celé dni doma a rozmýšľala len nad tým, čo si dá na večeru.

Meryl Streep v muzikáli Mamma Mia

Čomu pripisuje Meryl svoj úspech

Meryl má vrodenú zvedavosť a nadšenie pre všetko, čo ju zaujme. Už v detstve sa na všetko pýtala a pozorne počúvala. Mike Nichols o nej povedal, že niekedy vyzerá, akoby prehltla žiarovku.

To preniesla aj do herectva. Na začiatku kariéry sa Meryl naskytla možnosť hrať po boku hereckej legendy Jane Fonda.

Spočiatku sa hanbila, no zvedavosť bola väčšia a tak sa jej pýtala všetko, čo ju zaujímalo. Pýtala sa jej otázky, aké považovali ostatní herci za tabu.

Meryl si od Jane pýtala rady, čo robiť, keď je nervózna a ako prekonávať strach. Pýtala sa na najmenšie detaily, aby mohla herecky rásť.

Rady a povzbudenie od Jane Fonda dodali Meryl také sebavedomie, že napriek nedostatku skúsenosti podala v spoločnom filme Julia perfektný herecký výkon. Na nakrúcaní sa cítila uvoľnene.

Tento film jej otvoril viac dverí, než by si sama predstavovala. Jej kariéra už len rástla.

S odstupom času v jednom rozhovore Jane Fonda povedala, že sama pracovala s hereckými legendami ako Bette Davis, Barbara Stanwyck či Katharine Hepburn.

No nikdy sa ich nepýtala na žiadne rady. Ani jej samotnej sa iní herci nepýtali na rady. Urobila to len Meryl Streep a preto je tak výnimočná herečka.

To, čo nás robí inými alebo čudnými, je naša sila.

Meryl Streep

Meryl Streep využíva svoje introvertné dary

Meryl je veľmi intuitívna. Dokáže sa do svojej hereckej postavy vcítiť, aby ju čo najlepšie pochopila. Nerobí jej problém hrať aj extrovertné roly.

Je známa svojou poctivou prípravou. Na každú rolu, ktorú stvárňuje sa dôkladne pripravuje.

Najprv si svoju postavu predstavuje alebo ju počúva a pozoruje, aby ju čo najlepšie vnútorne pochopila. Pri každej postave ide čo najviac do hĺbky, aby dokázala preniesť diváka do jej sveta.

Ľudia ju pre to milujú. Meryl sa však napriek úspechom drží pri zemi. Naučila sa byť sebavedomá, no zostáva pokorná.

Zakryte všetko, čo vás zaprisaháva, aby ste sa držali v úzadí. A najmä to, čo máte vo vlastnej hlave.

Meryl Streep

Share This