Úspešní introverti #9 – Keanu Reeves

Úspešní introverti

Keanu Reeves je najväčší introvert v Hollywoode.

Je celosvetovo známy, úspešný a bohatý, no napriek tomu búra všetky zaužívané dogmy. Nespájajú sa s ním škandály, nepotrpí si na bohatstve a nestojí o pozornosť a slávu. Nerieši ani sociálne siete.

Je úplne iný ako ostatní herci v Hollywoode. Vyžaruje z neho tajomno a akýsi stoický pokoj, vďaka čomu ho má každý rád. Je to človek s veľkým Č a jeden z mojích obľúbených hercov.

PS: Keanu si stráži svoje súkromie a preto sa mi o ňom ťažko hľadali pravdivé informácie.

Neľahké detstvo, dospievanie a štart hereckej kariéry

Narodil sa v roku 1964 v Bejrúte. Jeho matka bola kostýmová dizajnérka a otec si zarábal predajom heroínu, za čo bol neskôr väznený. Keď mal Keanu 3 roky, otec ich opustil.

Ostal len s matkou a sestrou. Jeho matka cestovala za prácou po celom svete a tak brávala deti so sebou. Žili v Sydney, New Yorku, Toronte. Vždy žili tam, kde sa jeho matka za niekoho vydala. Vydala sa a následne rozviedla až 4 krát.

Keanu menil pravidelne nielen domov, ale aj školy. Z jednej školy ho dokonca vylúčili, lebo sa nesnažil začleniť a nedával si servítku pred ústa. Nerozumel si s rovesníkmi a ako sám vysvetlil, boli preňho príliš chaotickí.

Trpel dyslexiou a možno preto v učení nevynikal. Útechu a svoj talent objavil v športe, najmä v hokeji. Bol brankárom a bol taký dobrý, že ho prezývali stena. Mal nabehnuté na sľubnú kariéru, no pre zranenie hokej nechal.

Odmalička ho tiež zaujímalo herectvo. Fascinovalo ho, že na pódiu môže byť niekým úplne iným.

Nový manžel jeho matky bol režisér a tak sa Keanu pohyboval v zákulisí filmov. Z času na čas účinkoval aj v divadelných hrách. Zo športu teda presedlal k herectvu. Škola išla postupne bokom a v 17 ju nechal. Ani nezmaturoval.

Prostredníctvom nevlastného otca získal zelenú kartu, aby mohol začať hereckú kariéru v Hollywoode. O 3 roky neskôr si zbalil veci a odišiel z Kanady do Los Angeles.

Začínal točením reklamných spotov. Tie mu otvárali dvierka k prvým filmovým rolám. Postupne dostával pred kamerami viac priestoru a drobné roly nahradili tie hlavné.

Zlom v jeho kariére nastal pri filmoch Bod zlomuNebezpečná rýchlosť. Priniesli mu prvú veľkú slávu a zástupy fanúšikov.

Následne dostal rolu vo filme Matrix a ten z neho spravil svetovú hviezdu. Po trilógii Matrixu bol Keanu najlepšie plateným hercom Hollywoodu.

Aj napriek sláve sa s ním život nemaznal

Keanu začínal hereckú kariéru spolu so svojim najlepším kamarátom – River Phoenix. Ten sa však nešťastne predávkoval a zomrel.

Potom jeho sestra vážne ochorela na leukémiu. Trvalo takmer 10 rokov, kým sa jej zdravotný stav zlepšil a nakoniec stabilizoval. Keanu s ňou celý ten čas navštevoval nemocnice a pravidelne sa o ňu staral.

Najväčšia tragédia prišla po sestrinom ochorení.

Pri nakrúcaní Matrixu spoznal ženu Jennifer Syme. Zamiloval sa do nej a verejne priznal, že je to láska jeho života. Chceli sa vziať a čakali spolu dieťa, no narodilo sa predčasne a zomrelo. Nedokázali sa cez to preniesť a nakoniec sa rozišli. Napriek rozchodu si ostali blízki a stretávali sa. O rok a pár mesiacov sa ale Jennifer zabila pri autonehode.

Keanu neskôr venoval približne 70% svojich zárobkov zo série Matrix na podporu liečby rakoviny. Do dnes pravidelne daruje peniaze na pomoc druhým a robí to anonymne.

„Peniaze sú posledná vec, na ktorú myslím. Z toho, čo som už zarobil môžem žiť ďalšie storočia, takže nepotrebujem viac.“

Povedal v roku 2003 pre magazín Hello.

Sám odmietol 11 miliónový kontrakt na pokračovanie filmu Nebezpečná rýchlosť 2, pretože sa na to necítil.

Keanu bol väčšinu života samotár

Aj keď sa navonok vždy usmieval, vnútri prežíval peklo a viackrát už v rozhovore naznačil, že býval osamelý. Netajil sa tým, že narodeniny oslavoval sám.

Nenavštevuje všetky honosné podujatia ani ocenenia. Aj na Oscary chodieva nepravidelne.

Keď mu bola udelená hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy, na ceremóniu pozval len 2 ľudí. Chcel, aby prebehla v tichosti. No samozrejme, že sa na nej zúčastnili desiatky novinárov a stovky fanúšikov. Pri takej sláve sú jeho kroky len ťažko bez povšimnutia.

Od vzťahu s Jennifer nebol v žiadnom vzťahu, ktorý by aj verejne priznal. Až v roku 2018 potvrdil verejnosti, že chodí s umelkyňou Alexandra Grant.

Je preňho jediná osoba, ktorej sa po dlhých rokoch dokáže otvoriť.

Život je vzácny a to by si mal každý uvedomiť

Keanu otvorene povedal, že si kvôli strate o mnoho viac váži život.

Smútok nikdy nepominie, ale urobí vás lepším človekom.

Keanu Reeves

Zaprisahal sa, že nebude brať život ako samozrejmosť a bude pomáhať ľuďom tak, ako len môže.

Vždy je milý aj k úplne cudzím ľuďom. Keď niekomu môže zlepšiť deň, urobí to. Keď býva v hoteli, pamätá si mená zamestnancov. Často posiela lístkom komplimenty šéfkuchárovi.

Chodí verejnou dopravou a rozpráva sa s ľuďmi. Neraz sa pristavil pri bezdomovcovi a prehodil s ním pár viet. Robí to, aj keď je ako sám priznal, veľmi hanblivý človek.

Stráži si svoje súkromie, no nebojí sa ukázať ľudskosť.

Súkromie je preňho najcennejšie

Keanu nedáva najavo takmer nič zo svojho súkromia. V rozhovoroch nenápadne odbáča od súkromných tém.

Vníma to tak, akoby sa mal zdôverovať o súkromí cudzej osobe. A tadiaľ preňho cesta jednoducho nevedie. Najviac o sebe prezradí len nepriamo, keď hovorí o iných.

Nerád tiež prijíma komplimenty. Vždy ich radšej rozptýli a presunie uznanie niekomu inému. Pri každej ďakovnej reči dáva samého seba do úzadia a vyzdvihuje svojich kolegov a štáb.

Francis Lawrence, ktorý režíroval film Constantine o Keanu Reevesovi povedal, že ho pozná, ale len na oko. Vie, že je pracovitý, veľkorysý a milý chlap, ale nedokáže ho prečítať hlbšie.

Herec Shia LaBeouf s ním spolupracoval viac ako rok vkuse a napriek tomu povedal, že ho takmer nepozná.

Aj Erwin Stoff, ktorý je Keanov manažér od jeho 13 rokov stále veľakrát len háda. Prezradil, že Keanu je veľmi tajomná osoba. Rokmi si akosi zdokonalil spôsob, ako si držať ľudí od seba.

Miluje ukazovať svoju prácu, no nemá záujem ukázať aj zákulisie. Raz povedal, že rád pozerá zákulisné dokumenty, no nechce aby ním bol aj jeho život.

Ako Keanu zvláda svoju introvertnosť v extrovertnom prostredí

Keanu dokázal zrejme ako jediný Hollywoodsky herec, že aj napriek bohatstve a sláve môže žiť normálny život.

Keď žil v New Yorku pravidelne cestoval sám metrom alebo len tak sedával v parku. Nikdy nemal ochranku.

Súčasne žije v Los Angeles a priznal, že sa tam niekedy cíti ako zviera v klietke. Los Angeles je prototypom extrovertného mesta. Napriek tomu ale žije po svojom.

Keanu Reeves v metre

Keanu ťaží z toho, že sa prezentuje rovnako už od začiatku svojej kariéry. Už na začiatku dal najavo, že je iný. Ukázal svoje introvertné stránky a vždy im prispôsoboval život.

Ľudia ho už takého poznajú a milujú ho za to. Sám je pokorný a nestavia sa nad ostatných len preto, že je slávny. Nebojí sa ukázať, že je človek.

Vďaka tomu sa nemusí prispôsobovať ľuďom a prostrediu ako ostatní herci. Neskrýva sa. Žije v reálnom svete a svoj čas venuje tomu, čo ho baví.

Navštevuje strelnicu, venuje sa fyzickým aktivitám a miluje motorky.

Sám si našiel spôsob, ako zvládať socializáciu a rozhovory s ľuďmi. V rozhovore je veľakrát vidieť, ako premýšľa o tom, čo rozpráva. Veľakrát nehľadí do očí, ale nižšie do zemi.

Veľmi často využíva gestikuláciu rúk. Je to jeho nástroj akým rozptyľuje pozornosť a pomáha mu sa lepšie vyjadrovať.

Keanu je jasným príkladom, že byť sám sebou je najúčinnejšia cesta ako nielen uspieť, ale hlavne žiť.

Share This