#10 Mentori, ktorí mi už 10 rokov menia život

Môj zápisník

Je to viac než 10 rokov, čo som prvýkrát objavil sebarozvoj. V 15-tich som prečítal svoju prvú motivačnú knihu a tá mi ukázala úplne nový svet. Fascinoval ma a ja som doň naplno skočil. Všetko bolo pre mňa nové. Každú ďalšiu knihu som čítal s otvorenými ústami. Stal som sa na nich závislý. Chcel som viac. Chcel som sa stať čo najlepšou verziou samého seba.

A tak som zbieral všetky možné informácie. Od motivácie cez filozofiu a psychológiu, až po svet peňazí, podnikania a životosprávy.

Postupne som hľadal samého seba. Hľadal som sa skrz ľudí, ktorí už boli tam, kde som chcel byť aj ja. Ktorí už mali to, čo som chcel aj ja.

Za to obdobie som objavil nemálo mentorov, ktorých som nasledoval. Čítal som ich knihy, sledoval ich videá, počúval podcasty. Ich tvorba bola potravou pre moju zvedavú myseľ a dušu.

Obracal som sa k ním vždy, keď som sa cítil stratený a v koncoch. Vždy, keď som túžil po lepšom živote. Keď som bol osamelý, moju prázdnotu vypĺňali ich múdrosti.

Niektorí z týchto mentorov ma rýchlo nadchli, ale aj rýchlo omrzeli. Pri niektorých som ostal dlhšie, než by som mal a niektorým som ani nedal šancu. Za tie roky ma skôr či neskôr omrzel takmer každý.

Je však aj hŕstka takých, ktorí ostali. Držím sa ich už roky a stále ma neomrzeli. Práve naopak. Minimálne pre mňa je toto znamenie, že sú tí správni.

A o nich sa s tebou podelím. Súčasne je ich 5. Možno aj tebe pomôžu v tvojej ceste.

1. Tim Ferriss

Najzásadnejší vplyv mal na mňa Tim Ferriss. Na strednej som začal s čítaním motivačných kníh a všetky našetrené peniaze som do nich bezhlavo investoval. Kupoval som si ich náhodne podľa názvu a obalu. Práve kvôli názvu ma vtedy zaujala Timova kniha – 4 hodinový pracovný týždeň.

Po jej prečítaní vo mne ešte dlhú dobu doznievala. Ukázala mi, že život nemusí byť nalinajkovaný. Zbúrala vo mne všetky dogmy o tom, že všetko nie je správne len pre to, lebo je to zaužívané. Neexistuje iba jedna cesta.

Vtedy sa vo mne zrodil sen za osobnou a finančnou slobodou. Pochopil som, že to nie je osud len pre vyvolených a elitu.

Onedlho na to som narazil aj na Timov podcast a dobiehal som všetko zameškané. Počúval som ho každé ráno a večer pred spaním. Počúval som ho aj počas pravidelných večerných prechádzok. Nasával som kopec informácií a hoci som ich nedával do praxe, nevyšli nazmar. V priebehu rokov som sa k ním vracal, utvrdzoval som si ich a postupne aplikoval.

K jeho knihám Nástroje TitanovSila Mentorov sa opakovane vraciam ako k biblii. Pravidelne si nimi náhodne listujem, keď sa cítim zaseknutý alebo v depresii. Podľa môjho názoru sú to najcennejšie knihy z oblasti sebarozvoja. Do dnes tiež pravidelne počúvam jeho podcast. K niektorým epizódam sa tiež viackrát vrátim.

Tvorba Tima Ferrissa je mojim najhodnotnejším zdrojom informácií pre podnikanie a objavovanie vlastnej cesty. Ako využiť svoje predpoklady a žiť život podľa seba.

2. Ryan Holiday

Prečítal som všetky jeho knihy a každá z nich mi zmenila pohľad na svet a na samého seba. Pravidelne čítam aj jeho blog a neraz ma už inšpiroval na tému pre napísanie článku.

Jeho tvorba je tak kvalitná, že je nadčasová. Je založená na filozofii stoicizmu a na múdrostiach, ktoré sú overené časom.

Tvorba Ryana Holidaya formuje moju životnú filozofiu. Vraciam sa k nej vždy, keď potrebujem získať perspektívu. Keď nevidím riešenia a keď neviem, čo mám robiť so životom.

Vďaka jeho tvorbe sa učím ako byť dobrý človek a ako žiť dobrý život.

3. Adam Raw

Jediný Slovan (Čech), ktorého považujem za svojho mentora.

Na Adama som prvýkrát narazil vďaka street workoutu, teda cvičeniu s vlastnou váhou, vonku. Najprv bol mojou motiváciou iba pre cvičenie. Fascinovalo ma, ako pri váhe 90+ kg predvádzal so svojim telom veci, ktoré nedokážu ani o polovicu ľahší ľudia. Pred cvičením som sa vždy motivoval jeho videami.

Ako som ale postupne sledoval jeho tvorbu, objavil som aj informačné videá. Videá, v ktorých rozprával o svojich názoroch, radách a o svojej filozofii.

Vtedy vo mne nastal ďalší zlom.

Rozprával autenticky, ale múdro, k veci a na nič sa nehral. Jeho myšlienky mali hlavu a pätu a mňa to fascinovalo. Odvtedy som nezmeškal ani jedno informačné video. A keďže ich vydáva veľmi nepravidelne, z času na čas sa vraciam k starším videám a osviežujem si informácie.

Adam Raw je pre mňa top mentor v oblasti životosprávy a vnímania vlastného tela a stravy. Nie je to žiaden šarlatán. Nezakladá si na statuse a peniazoch. Produkuje maximálnu kvalitu a pravdu, aj keď sa niekedy nepočúva príjemne. No práve preto je pre mňa v tejto oblasti na prvom mieste.

Stotožňujem sa s jeho filozofiou stravovania a bytia ako takého. Aj vďaka nemu otužujem a cielene vyhľadávam nekomfort. Vďaka nemu v stravovaní aplikujem princíp bohatej skromnosti. Teda menej, ale kvalitne.

4. Joe Rogan

Ak okrem hudby počúvam niečo na odreagovanie, je to podcast Joe Rogana. Jeho podcast je mojim zdrojom informácií pre všeobecný prehľad. Páči sa mi na ňom variabilita hostí a názorov. Od konšpiračných fanatikov po celebrity, vedcov, športovcov, bohatých a úspešných ľudí, až po obyčajných ľudí so skúsenosťami.

Vďaka nemu som objavil toľko vecí, ku ktorým by som sa inak asi nikdy nedostal.

Vďaka nemu som objavil svet MMA, ktorý ma veľmi baví. Pravidelne sledujem UFC a zaujímam sa o zmiešané bojové umenia.

Zbavil som sa povrchného presvedčenia, že bojové športy sú len o hluchom udieraní sa hlava nehlava. Sú naozaj umením. Zastávam názor, že keby každý okúsil minimálne základný tréning, naučil by sa o sebe toľko ako by to inak nedokázal. Naučil by sa disciplíne a pokore. Bol by vyrovnanejší sám so sebou. Fungoval by lepšie pod stresom.

Pri podcaste Joe Rogana relaxujem. Bavím sa a zároveň sa vždy niečo nové naučím. Je to pre mňa náhrada televízie, ak nemám chuť na pozeranie niečoho konkrétneho.

Joe je autentický, úprimný a vtipný. Páči sa mi jeho otvorené myslenie a to, že ak niečomu nerozumie, tak sa to spýta. Ak mu niečo nesedí, tak svojho hosťa konfrontuje. A nerozlišuje, či je to konšpiračný teoretik alebo Elon Musk.

5. Susan Cain

Susan Cain je najdôležitejšou osobou na mojej ceste za spoznávaním introvertnosti. Jej kniha Ticho mi prvýkrát ponúkla odpovede na otázky, ktoré ma dovtedy zožierali.

Nevedel som, čo je so mnou zle a prečo som iný. Nevedel som, kto je to introvert a nevedel som, že ním som. Jej kniha mi zmenila život a naštartovala moju cestu. Výsledkom je tento blog. Mojim nasledujúcim cieľom na tejto ceste je napísanie vlastnej knihy.

Od prečítania knihy Ticho sledujem aj jej ďalšiu prácu. Venuje sa prednášaniu. Či už na školách alebo vo firmách a rôznych organizáciách. Prednáša o introvertoch a našom postavení v spoločnosti. Takto pomáha nielen nám, ale aj extrovertom k vzájomnému pochopeniu pre lepšie vzťahy.

Je ambasádorkou tichej revolúcie, za čo ju obdivujem. O to viac keď viem, aké ťažké je pre ňu prednášanie a koľko hodín tréningu tomu obetovala. Sama o tom rozprávala v podcaste Tima Ferrissa.

—–

To bolo 5 ľudí, na ktorých tvorbu si vyčleňujem čas. Sú to jediní ľudia, ktorých aktívne sám vyhľadávam a čerpám od nich informácie. Sú to moji mentori.

Za zmienku stojí Tony Robbins, ktorého sledujem naozaj dlhé roky, no nie pravidelne.

Za zmienku stojí aj Mark Manson a jeho blog. Jocko Willink a jeho podcast. Lex Fridman a jeho podcast. Cameron Hanes a David Goggins.

Každý by mal mať svojich vlastných mentorov

Dnes žijeme v informačnej dobe a denne sa na nás valia informácie z každej strany. Aj bez toho, aby sme ich aktívne vyhľadávali.

Každý však máme určitú mentálnu kapacitu a nedá sa sledovať všetko. Preto by sme si mali vyberať, čo do svojej hlavy vpustíme. Mali by sme čo najviac zredukovať pasívny príjem informácií.

Ja nesledujem TV, nečítam bulvár a nepočúvam rádio. Ak chcem sledovať svojich mentorov, tak jednoducho nemám priestor na nič iné. Už tak ich mám dosť.

Nechcem si zapĺňať hlavu nezmyslami a radšej si sám vyberám. Pridávanie je ľahké, ale nie je to udržateľné.

Každý by mal mať svojich vlastných mentorov a každý by mal zvážiť, koľko ich potrebuje. Je v poriadku, ak sa v priebehu života menia. Len tak si človek postupom času objaví svoju vlastnú cestu.

Z kúskov iných osobností si vytvorí svoju vlastnú osobnosť.

Človek by sa mal učiť celý život, pretože len tak naplní svoj potenciál. A ako sa hovorí, len hlupák sa učí na vlastných chybách. Nikto za nás našu cestu neprejde. Mentori nám ju však ukážu a uľahčia.

Share This