Ako si môže introvert po práci alebo škole rýchlo dobiť energiu

Introvert

Každý introvert vie, aké je to byť vyčerpaný zo socializácie. Keď je naša energia na dne, nemáme chuť s ľuďmi komunikovať ani s nimi byť v kontakte.

Práca a škola nás vie vyčerpať úplne najviac, pretože tam trávime jednu tretinu dňa. Obzvlášť vtedy, keď počas celej tej doby nemáme ani minútu súkromia.

V roku 1960 psychológ Hans Eysenck zistil, že introverti a extroverti zaznamenávajú rôzne úrovne kortikálneho vzrušenia. To znamená rýchlosť a množstvo mozgovej aktivity. Introverti majú prirodzene vyššiu aktivitu v mozgu, čo znamená, že je pre nás ľahšie mozog preťažiť a vyčerpať sa.

V práci a škole čelíme dlhé hodiny hluku, konverzáciám, vyrušovaniu… To v nás vyvoláva nadmernú stimuláciu, ktorá nám berie energiu.

Keď prídeme konečne domov, sme vyčerpaní. Zvyšok dňa už nemáme energiu na nič a tak ho často strávime ničnerobením. Niekedy sa cítime tak vyčerpane, že nemáme chuť robiť ani tie veci, ktoré nám prinášajú radosť.

A to nie je v pohode. Život sa po práci a škole nekončí. Je frustrujúce takto zabíjať zvyšok dňa a žiť len cez víkendy, dovolenky a prázdniny.

Na jednej strane máme každý určité povinnosti, ktoré treba spraviť.

Na druhej strane máme svoje záľuby a záujmy, ktoré nás napĺňajú a pri ktorých strácame pojem o čase a realite. Máme svojich milovaných ľudí alebo zvieratká, ktorým by sme sa chceli alebo mali venovať.

Toto všetko si však vyžaduje energiu.

Našťastie sa dá s našou energiou pracovať. Existujú spôsoby, ako si ju vieme rýchlo dobiť, aby sme dostali tzv. druhý dych.

Každý introvert približne vie, čo mu pomáha, no neexistuje len jedna dokonalá rutina. Nemusíme sa obmedzovať len na to, čo už poznáme.

Existuje niekoľko vecí, ktoré platia na takmer všetkých introvertov. Môžeme sa naučiť ako si rýchlo dobiť energiu viacerými spôsobmi. Následne si môžeme vyberať, ktorý spôsob nám v daný čas najviac vyhovuje.

Čo by mal introvert robiť ako prvé po príchode domov

Najúčinnejšia rada je podľa môjho názoru najjednoduchšia. Je to ticho a samota. Po práci a škole potrebujeme úplne odstaviť to, čo nás vyčerpalo. Potrebujeme vyhľadať presný opak.

No keď prídeme domov, väčšinou sa nás rodina alebo partner okamžite pýta, ako bolo a čo je nové. Hovoria nám o svojom dni, čo sa stalo a čo treba spraviť.

Všetko je fajn, no vyčerpaný introvert potrebuje po príchode domov najprv čas pre seba. Teda zavrieť sa do izby alebo do súkromia a s nikým sa nerozprávať. Byť osamote a v tichu aspoň niekoľko minút.

Nie je to nič neslušné alebo arogantné. Je to naša potreba.

Bez dopriatia si času pre seba sa nedokážeme úplne dobiť, hoci sme doma. Takto sa dobíjame pomaly, pretože naďalej musíme vynakladať energiu, aj keď nie tak intenzívne. Aj mobil sa nabíja pomalšie, keď sa zároveň používa.

Svojim blízkym to stačí úprimne vysvetliť. Pochopia to, ak im povieš, že potrebuješ pár minút pre seba a potom sa im budeš venovať.

Z mojej skúsenosti mi stačí pol hodina a cítim sa dobre. Rodine som na rovinu povedal, že po príchode domov potrebujem pol hodinu pre seba, aby som sa mohol „aklimatizovať“. Poprosil som ich, nech ma vtedy nechajú tak a potom sa im budem venovať a rozprávať sa.

Počas tej pol hodiny len ležím, užívam si ticho a snažím sa nemyslieť na to, čo bolo. Snažím sa vyčistiť si hlavu a oddýchnuť si nie len mentálne, ale aj fyzicky.

Postupne začnem myslieť na zvyšok dňa a naplánujem si povinnosti aj čas pre moje hobby.

Rady, ako si môže introvert rýchlo dobiť energiu

A) Aktívna alebo pasívna meditácia.

Meditácia v jednoduchom zmysle vyprázdniť si hlavu.

Cieľom meditácie je nemyslieť na minulosť ani na budúcnosť. Dosiahneš to tak, že sa budeš plne sústrediť len na prítomný okamih. Sústredíš sa len na seba a svoj dych, nevnímaš nič ostatné.

Meditovať môžeš aktívne, teda chôdzou. Prechádzkou niekde mimo ľudí, ideálne v prírode. Alebo pasívne, len tak v sede alebo ľahu.

Pre mňa je náročné vyprázdniť si hlavu pasívnou formou, preto radšej vyhľadávam aktívnu meditáciu. Vyhovuje mi prechádzka, no postačí aj samotný pobyt v prírode.

B) Studená sprcha alebo horúci kúpeľ.

Osobne preferujem studenú sprchu, lebo sa venujem otužovaniu. Pre mňa je to úplne najrýchlejší spôsob, ako si aspoň dočasne dobiť energiu. Počas 2-5 minút v studenej vode si vyčistím hlavu, pretože nevnímam nič iné, len prítomný okamih. Vnímam len chlad a svoj dych.

Po studenej sprche už nepotrebujem kávu ani žiaden iný stimulant. Dokonale ma preberie a navyše, celé telo sa prekrví a zapne termoreguláciu. Tento proces vo mne vyvolá úžasný pocit, kedy sa cítim skutočne živý.

Pomáha aj horúci kúpeľ, ktorý človeka uvoľní. No dlhý horúci kúpeľ vie uvoľniť až príliš a potom sa ti chce len spať.

C) Pohyb.

Nie nutne cvičenie v posilňovni, tam to aj tak býva po práci preplnené. Stačí si zacvičiť doma alebo ísť behať. Pomáha aj joga a strečing celého tela.

Sme vyčerpaní mentálne, no fyzicky toho zvládneme ešte dosť. Aj keď nás hlava presviedča o opaku.

Na strednej škole som sa venoval kalistenike, teda cvičeniu s vlastným telom. Po škole som chodil na staré workoutové ihrisko, kde som bol často sám. Zacvičil som si a aj keď som sa „rozbil“ fyzicky, mentálne som vždy zregeneroval.

D) Hudba.

Pomáha odpútať sa od reality a prepnúť hlavu z úrovne premýšľania na úroveň emócií.

Mne najviac pomáha pozrieť si nejaký záznam z koncertu. Najčastejšie je to Linkin Park. Do koncertu sa dokážem vžiť a cítim tú energiu intenzívnejšie ako keby som počúval normálnu štúdiovú hudbu.

E) Zdriemnutie alebo tzv. power nap.

Krátky spánok stačí na to, aby sme sa cítili čerstvo. Zdriemnuť by sme si však nemali dlhšie ako na 40 minút. Dovtedy spíme v ľahkej hladine spánku a to je cieľ.

Keď spíme dlhšie, spadneme do hlbokého spánku a tým sa nám môže narušiť kvalita nočného spánku.

F) Daj zo seba všetko von.

Sebavyjadrenie môže mať viac foriem. Môžeš si vybiť nervy fyzicky, napr. boxovaním do mechu, cvičením alebo manuálnou prácou. Môžeš sa tiež vyjadriť kreatívne a niečo si nakresliť alebo napísať. Môžeš niečo vytvoriť.

Cieľ je dať zo seba von všetko, čo ťa v ten deň ťažilo a trápilo. Týmto procesom si vyprázdňuješ hlavu a postupne nechávaš minulosť minulosťou. Zároveň načerpávaš novú energiu fungovať ďalej.

Všetky spomenuté rady sú časovo nenáročné. Každý bod sa dá samostatne zvládnuť do jednej hodiny a to je aj cieľ.

Cieľ je si rýchlo oddýchnuť, načerpať novú energiu a fungovať ďalej. Hodina nám veľakrát bohato stačí.

Keď máme aj potom pocit, že sme bez energie, je na mieste sa seba opýtať, či svojou introvertnosťou nezakrývame lenivosť.

Share This